A Foucauldian reading of Charlotte Brontë's Jane Eyre and George Eliot's Adam Bede
Charlotte Brontë Jane Eyre ve George Eliot Adam Bede romanlarının Foucault'ya göre okunması
  1. Tez No: 746655
  2. Yazar: SEREN BOZ GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANAZ ALIZADEH TABRIZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin amacı, edebiyatta önemli yeri olan Charlotte Bronte'nin Jane Eyre romanı ve George Eliot'ın Adam Bede romanı üzerinden bir Foucauldian okuması gerçekleştirerek güç, bilgi ve cinsiyet yansımalarını, aynı zamanda Foucault'nun cinsiyet konseptini genişleten Judith Butler'ın cinsiyet konseptini de dahil ederek romanların kapsamlı bir şekilde incelenmesidir. Bu tez, temelde Jane Eyre romanında Jane ve Adam Bede romanında Adam karakterlerinin toplumun katı kuralları ve normları tarafından nasıl kısıtlandığına, buna rağmen Jane ve Adam'ın toplumda var olma çabasına, bunu başarmanın da daha çok güç ve bilgi gerektirdiğine odaklanmaktadır. Ayrıca, bireylerin cinsiyet, eğitim ve finansal statülerine göre sınıflandırıldığı Viktorya döneminde cinsiyet ve cinsiyet ayrımcılığı konuları da ele alınarak cinsiyet kavramının toplumdaki kök ve kökenlerinin yanı sıra derin etkilerine de yine Jane ve Adam karakterleri üzerinden yer verilmektedir. Bu tez, karakterleri ve gelişen hikayelerini analiz ederken mekanlar ve çevrenin bireylerin hayatındaki yadsınamaz etkilerine de odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze Charlotte Brontë's Jane Eyre and George Eliot's Adam Bede, both of which have been outstanding masterpieces in literature, as a Foucauldian reading that focuses on his concepts of power, knowledge and gender as well as the concept of gender by Judith Butler. The study mainly concentrates on Jane in Charlotte Brontë's Jane Eyre and Adam in George Eliot's Adam Bede, who are continuously challenged by society's strict rules and norms, and have to struggle and survive in such a tough society due to their initially insufficient power and knowledge. However, both characters are eager and determined to achieve and maintain better living conditions, and the only way to their success is to gain more power and knowledge. Furthermore, concepts of gender and gender differences in the 19th century Victorian Era, in which individuals were classified according to their gender, education and financial statuses, are also included in this study to point out its roots and effects in society. Thus, the focus will be on the gender differences between Jane and Adam, both/either as a mere natural or cultural performance. This study examines the characters, and their evolving stories and does not exclude settings, which provide significant insights into how profound impacts the surroundings have on individuals' lives.