Geçiş dönemlerinin dijital kültür ortamında değişim ve dönüşümü (doğum, evlenme, ölüm)
Change and transformation of transitional periods in the digital culture environment (birth, marriage, death)
- Tez No: 880388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DURMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Çalışmanın temel amacı, dijital çağ ve sosyal medyanın etkisi altında geleneklerin nasıl evrildiğini ve bu dönüşümün toplumsal yapıyı nasıl etkilediğini incelemektir. Gelenekler, toplumların kültürel mirasını ve kolektif belleğini yansıtan önemli unsurlardır ve bireylerin sosyal hayatını şekillendirirler. Ancak, dijital dünyanın yükselişi ve sosyal medyanın yaygınlaşması, bu geleneklerin hızlı ve derin bir dönüşüm geçirmesine neden olmuştur. Sosyal medya, bilgi ve kültürel değerlerin paylaşılmasını kolaylaştırırken, geleneklerin evrilmesine ve bazen unutulmasına yol açmaktadır. Çalışmada, geleneklerin dijital dünyada nasıl yeniden şekillendiği ve bu süreçte hangi değerlerin korunup hangilerinin değişime uğradığı ortaya konulmaktadır. Sosyal medya, bireylerin kendi kültürel pratiklerini sergileyip paylaşabildiği bir platform sağlamakta ve farklı kültürlerin ve yeni eğilimlerin hızlı bir şekilde benimsenmesine olanak tanımaktadır. Bu durum, geleneklerin modern yaşam koşullarına uyum sağlamasını kolaylaştırırken, geleneksel pratiklerin özünden kopma riskini de beraberinde getirmektedir. Çalışmada; birinci bölümde çalışmanın konusu ve kavramsal çerçeve, değişim, kültür, modernizm, postmodernizm, tüketim toplumu, ağ toplumu, teknoloji toplumu, imaj, gelenek, moda, geçiş dönemleri ve ikincil sözlü kültür ortamı başlıkları altında incelenmiştir. İkinci bölümde doğum geçiş dönemi ve değişim, üçüncü bölümde evlenme geçiş dönemi ve değişim, dördüncü bölümde ölüm geçiş dönemi ve değişim incelenmiştir. Dijital çağ ve sosyal medyanın yükselişi, geleneklerin dönüşümünü hızlandırmıştır. Sosyal medya, kültürel değerlerin paylaşımını kolaylaştırarak geleneklerin korunmasına ve yeniden şekillenmesine olanak tanır. Bu süreç, geleneklerin modern yaşama uyum sağlamasını ve yeni nesillerce benimsenmesini kolaylaştırırken, geleneksel pratiklerin özünden kopma riskini de taşır. Gelenekler, toplumların kimliğini ve sosyal bağlarını güçlendirir. Ancak, sosyal medya aracılığıyla hızlı bilgi paylaşımı, gelenekleri esnek ve yenilikçi hale getirir. Bu durum, kültürel çeşitliliği artırırken bazı geleneklerin unutulmasına veya yozlaşmasına yol açabilir. Sonuç olarak, dijital çağda geleneklerin evrimi kaçınılmazdır. Sosyal medya, geleneklerin geniş kitlelere ulaşmasını sağlarken, onların dönüşmesine de katkıda bulunur. Geleneklerin korunması ve yeniliklere uyum sağlaması, kültürel mirasın sürdürülebilirliği için kritiktir. Bu denge, modern toplumların geçmişle bağlarını koruyarak geleceğe uyum sağlamalarını mümkün kılar.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine how traditions evolve under the influence of the digital age and social media and how this transformation affects the social structure. Traditions are important elements that reflect the cultural heritage and collective memory of societies and shape the social life of individuals. However, the rise of the digital world and the spread of social media have caused these traditions to undergo a rapid and profound transformation. While social media makes it easier to share information and cultural values, it also causes traditions to evolve and sometimes be forgotten. The study reveals how traditions are reshaped in the digital world and which values are preserved and which are changed in this process. Social media provides a platform where individuals can exhibit and share their own cultural practices and allows the rapid adoption of different cultures and new trends. While this situation makes it easier for traditions to adapt to modern living conditions, it also brings with it the risk of breaking away from the essence of traditional practices. In the study; In the first part, the subject of the study and the conceptual framework are examined under the headings of change, culture, modernism, postmodernism, consumer society, network society, technology society, image, tradition, fashion, transition periods and secondary oral culture environment. In the second section, birth transition period and change, in the third section, marriage transition period and change, and in the fourth section, death transition period and change are examined. The digital age and the rise of social media have accelerated the transformation of traditions. Social media facilitates the sharing of cultural values, allowing the preservation and reshaping of traditions. While this process makes it easier for traditions to adapt to modern life and be adopted by new generations, it also carries the risk of breaking away from the essence of traditional practices. Traditions strengthen the identity and social ties of societies. However, rapid information sharing through social media makes traditions flexible and innovative. While this situation increases cultural diversity, it may lead to some traditions being forgotten or corrupted. As a result, the evolution of traditions is inevitable in the digital age. While social media enables traditions to reach large audiences, it also contributes to their transformation. Preserving traditions and adapting to innovations is critical for the sustainability of cultural heritage. This balance enables modern societies to adapt to the future while preserving their ties with the past.