Minimalist sanatta arınma süreçleri
Purification processes in minimalist art
  1. Tez No: 880406
  2. Yazar: AYHAN KARAMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. GÖKHAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, arınma kavramı felsefi, teolojik ve psikanalitik bakış açılarına göre değerlendirip, minimalist sanatla olan ilişkisi ele alınmıştır. Minimalizm, sanatta birimin sadeleşmesi ve forma dayalı anlatımın soyutlanması prensibine dayalı bir akımdır. Bu sayede izleyiciye felsefi yönü daha derin bir sanat deneyimi fırsatı sunmayı amaçlar. Arınma kavramının kapsamı ve sanatsal üretime olan etkileri irdelenerek minimalist sanata olan yansıması, sanatçı çalışmaları üzerinden verilen örnekler ile tez kapsamı içerisinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of purification is evaluated from philosophical, theological and psychoanalytic perspectives and its relationship with minimalist art is discussed. Minimalism is a movement based on the principle of simplification of the unit in art and abstraction of form-based expression. In this way, it aims to offer the viewer the opportunity for a deeper philosophical art experience. The scope of the concept of purification and its effects on artistic production are examined and its reflection on minimalist art is explained within the scope of the thesis with examples given through artist works.