Minimalist müziğin çağdaş müzik dünya'sındaki yeri
- Tez No: 262779
- Danışmanlar: PROF. LALE FERİDUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu yüksek lisans tezinde `minimal' terimi anlam olarak açıklığa kavuşturulduktan sonra, bu sözcüğün felsefede ve sanatta bir ekol olarak nasıl, kullanıldığı ve aynı zamanda mimari ve edebiyat sanatını nasıl etkilediğine açıklık getirilmiştir Avant Garde müziğin bir parçası olan minimalist müzik, tonalite içinde, formu, armoniyi ve kontrpuanı tahrip etmeden bestelenebileceği gerçeği ortaya konmuştur. ABD'de 1960'lı yıllardan bu yana yapılmış Avant Garde deneysel kompozisyonları yapan, kompozitörlerin biyografileri ve bazılarının eser açıklamaları ve Minimalist müziğin nasıl gelişim evreleri geçirdiğinin hakkında bilgilendirici bir referans ortaya koyulmuştur. John Cage, La Monte Young'un Avant Garde kompozitör sayılırlarken aynı zamanda da, Minimalist müziğin ilk hallerinin çıkmasında öncü oldukları gerçeği ile minimalist müziğin ortaya çıkışının sosyo-kültürel ve politik nedenlerine değinilmiştir. Minimalist müziğin, mayasında doğu kültürlerinin müziklerinden diziler ve ritm kalıplarının olması bu müziğin sadece batı dünyasının değil, dünyanın malı olduğunun bir göstergesidir. Reich'ın ve Glass'ın sahne eserlerinde ve sinema müziklerinde, işledikleri konular, Dünya barışı, çevre kirliliği gibi insanlığa ışık tutacak yararlı konuları içermeleri sebebiyle, politikacıların ve sıradan halkın eğlenerek eğitilmelerini de sağlayacak bir görev taşımaktadır. Şu an içinde bulunduğumuz zamanda, medyadan takip edildiği üzere, Glass ve Reich, şu sıralar başarıdan başarıya koşarak, her ay yeni bir konser ve CD basım teklifi almakta ve bu tekliflere yetişememektedirler. Sonuçta, bu yeni müzik, halkın da beğendiği, İleri çağ müzik, çevresini karıştıran, tutucu çevreleri, susturan, önemli bir, 21. yüzyıl dünya müziği olma yolunda hızla ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
In this Graduate thesis minimalism word?s meaning has been explained as a genre in philosophy and art with its usefulness. The possibility of composing minimalist music without destructing harmony form and counterpoint has been explained by using some facts and score examples. Some explanations about Avant Garde composers? music and biographies as well as their first compositions has been demonstrated. The questions of, revealing and developing reasons of minimalist music and the audiences? interest of this music has been researched for answers. Especially the explanations by composers about their compositions, ideas and purposes were a distinctive source for breading the coverage of this thesis. For Avant Garde genre, some of composers have decided to stay in experimental border and, some of composers has developed this experimentalism and reveal a new kind of music without demolishing this music?s main style. Having the eastern music?s root in its source as, scales, rhythm riffs, minimalist music, demonstrates that it?s a World Music. The Stage works of Glass and Reich have topics of world peace, helpful political leaders and pollution on Earth, which illuminates the consciousness of humankind By 2007 year of 2nd month, their music is proceeding fast for being a 21st century?s music with mixing and beating the conservative music societies.