Zernûcî‟nin Ta„lîmü‟l-Müte„allim adlı eseri ile İbn İsmail‟e atfedilen şerhi (karşılaştırmalı bir inceleme)
  1. Tez No: 880407
  2. Yazar: ZEHRA KUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Zernûcî (ö.VI./XII. yüzyılın sonları), Ta'lîmü'l-Müte'allim Tarîka't-Teallüm adlı eserini öğretim yöntem ve tekniklerini sistematik biçimde inceleyen âlimlerdendir. Söz konusu eser Osmanlı döneminde yankı uyandırmış ve üzerine çok sayıda tercüme ve şerh çalışması yapılmıştır. Tezimize konu olan ve İbn İsmail'e atfedilen Şerhu Ta'limi'l-müte'allim ise matbu nüshaları ve el yazması nüshalarının fazlalığı sebebiyle Ta'lîmü'l-müte'allim'in en meşhur şerhi olarak kabul görmektedir. Bu çalışmanın amacı başta Zernûcî olmak suretiyle Ta'lîmü'l-müte'allim ile ilgili genel bir çerçeve çizerek akabinde İbn İsmail'e atfedilen şerhi incelemek ve İbn İsmail'in görüşlerini Zernûcî ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu amaçla araştırmada Ta'lîmü'l-müte'allim ve İbn İsmail'e atfedilen şerhin el yazması nüshaları, konu ile ilgili yazılmış akademik tezler, makaleler ve eserler incelenmiş ve tez bu kaynaklar üzerine yapılandırılmıştır. Bu çerçevede araştırmada Zernûcî'nin hayatı kapsamlı şekilde incelenmiş, Ta'lîmü'l-müte'allim'in İslam eğitim tarihindeki yeri tespit edilmeye çalışılmış, İbn İsmail'in eğitimle ilgili görüşleri Ta'lîmü'l-müte'allim şerhinden hareketle ortaya konulmuş ve son olarak şârihin görüşleri Zernûcî ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Al-Zarnuji (d. 6th/late XIIth century) is one of the scholars whose work Ta'lîm al-müteallim Tarik at-Teallüm systematically examines teaching methods and techniques. The work in question had a great impact in the Ottoman period and many commentaries and translation activities were carried out on it. Sharh Ta'lîm al-müteallim, which is the subject of our thesis and attributed to Ibn Ismail, is recognized as the most famous commentary of Ta'lîm al-müteallim due to the abundance of printed and manuscript copies. The aim of this study is to draw a general framework about Ta'lîm al-müteallim, especially al-Zarnuji, and then to examine the commentary attributed to Ibn Ismail and to evaluate Ibn Ismail's views in comparison with al-Zarnuji. For this purpose, the manuscript copies of Ta'lîm al-müteallim and the commentary attributed to Ibn Ismail, academic theses, articles and works written on the subject were examined and the thesis was structured on these sources. In this framework, the study examined al-Zernūjī's life comprehensively and tried to determine the place of Ta'lîm al-müteallim in the history of Islamic education, Ibn Ismail's views on education are presented based on his commentary Ta'lîm al-müteallim and finally, the commentator's views are evaluated in comparison with al-Zarnuji.