What are the effects of using 'Flip' on A1 level university preparatory school students in terms of their speaking anxiety level?
'Flip' kullanımının üniversite hazırlık A1 (başlangıç) seviye sınıfındaki yabancı dil öğrencileri üzerinde konuşma kaygısı düzeyleri açısından etkileri nelerdir?
- Tez No: 880436
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı dijital video teknoloji uygulaması olan Flip 'in üniversite İngilizce hazırlık sınıfında öğrenim gören Türk öğrencilerin yabancı dil konuşma kaygısı ve üzerindeki etkisini araştırmak, öğrencilerin Flip teknolojisi hakkındaki düşüncelerini öğrenmektir. Bu çalışmada hem nicel hem nitel veri kullanılmış olup ve tek gruplu deneysel desen türünden faydalanılmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları, İstanbul'da özel bir üniversitede öğrenim görmekte olan hazırlık sınıfı öğrencileridir. Araştırmaya araştırmacının İngilizce öğretmeni olduğu sınıftan toplam 21 gönüllü öğrenci katılmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 18-23 aralığında olup, seviyeleri 2023-2024 akademik yılı başında yapılmış olan sınav sonucuna göre başlangıç seviye olarak belirlenmiştir. Araştırma öncesinde çalışmaya katılan öğrenciler yabancı dil kaygısı ölçeği ön testini yanıtlamıştır. Katılımcılardan sonrasında, derslerinde kullandıkları kitaplarından ve günlük hayattan uyarlanan konuşma aktivitelerini Flip uygulaması üzerinde konuşma pratiği yapması beklenmiştir. Beş haftalık uygulamanın ardından, araştırmayı oluşturan bu katılımcılara yabancı dil kaygısı ölçeği tekrar verilmiş ve sonrasında on bir öğrenci ile görüşmeler de yapılmıştır. Sonuçlar Flip 'in genel olarak konuşma kaygısını azalttığını ancak cinsiyete göre konuşma kaygı düzeyinde büyük oranda farklılık olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to look into the impact of Flip, a digital video technology tool, on foreign language speaking the anxiousness experienced by students attending Turkish university preparatory schools and to learn the students' perceptions about Flip technology. This study included both quantitative and qualitative data and a one-group experimental design was utilized. The study included individuals who were students enrolled in a preparatory school of a private foundation university in Istanbul A total of 21 volunteer students from the class where the researcher was an English teacher participated in the study participated in the study. The participants' average age varied between 18-21 years, and their level was determined as beginner level based on the test results obtained at the start of the 2023-2023 academic year. Prior to the study, the students who were involved in the research completed a pre-test for the FLA scale. Afterwards, the participants were expected to practice speaking activities adapted from the books they use in their classes and daily life on the Flip. After five weeks of practice, these participants were given the foreign language anxiety scale again and interviews were conducted with eleven volunteer students. The results showed that Flip reduced speaking anxiety in general, but there was no substantial disparity in the level of speaking anxiety based on gender.