Kıbrıs'ın uluslaşma sürecinde kimlik arayışındaki bir grup: Sıla 4
A group in search of identity in Cyprus' nation-building process: Sıla 4
- Tez No: 880465
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışma 1964 yıllında Kıbrıs'ta kurulan, ilk adı Bayrak Kuartet olup sonradan Sıla 4 ismini alan müzik grubunun zaman içindeki kimliksel dönüşümünü incelemektedir. İnceleme bütünsel olarak Milliyetçilik, alt başlıklar olarak ise Etnik Milliyetçilik ve Teritoryal Milliyetçilik kavramları temeline dayanmaktadır. Bu kavramsal doğrultuda, Sıla 4 grubunun kendisini hangi kimlikle tanımladığı ve ifade ettiği saptanmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla yöntem olarak öncelikle Milliyetçiliğin Avrupa'daki doğuşu ve Osmanlı hakimiyeti altındaki Balkanlar incelenmiştir. Osmanlı Devleti'nin Ekonomi Politik yapısı ve bu yapının toplumları ait oldukları dinlere göre tanımlaması ele alınmış, bu tanımlama doğrultusunda Balkanların politik açıdan şekillenmesi ortaya konmuştur. 17. Yüzyıl sonrasındaki gelişmeler dolayısıyla Balkanlarda yayılan Milliyetçilik düşüncesi ve sonuçları göz önüne alınmıştır. Bu incelemeyle Balkanlardaki dönüşümün bir parçası olan Kıbrıslı Rum ve Türklerin politik gelişmeleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Balkanlardaki gelişmelerin bir benzerinin yaşandığı Kıbrıs'ta, 1878 yılı itibariyle Büyük Britanya hakimiyeti başlamıştı. Osmanlı Devleti'nin adada uyguladığı millet sisteminin bir sonucu olarak erken uluslaşan Kıbrıslı Rumların ENOSİS (Kıbrıs'ın Yunanistana bağlanması) talebi doğrultusundaki eylemlerine karşı Kıbrıslı Türkerin ortaya koydukları tavır ve İngilizlerin bu eğilimleri yönlendirmesi süreci, 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti kurulana kadar devam etmişti. Bu süreç içerisinde Kıbrıslı Türk liderliğinin, önce Osmanlı etkisinde oldukları fakat Jön Türk hareketi ve sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Türk Milliyetçiliği ve Kemalist modernleşme çizgisini benimsemişlerdi. Bayrak Kuartet, Kıbrıs'taki iç savaş döneminde getto hayatının sürdüğü Lefkoşa'daki mücahitler tarafından kurulmuştu. Dönemin Batı Pop Müziğinin etkisini taşıyan grup üyeleri Türkiye'deki Anadolu Pop – Rock akımı ile farklı bir arayışa girmişlerdi. Bu arayış sonucunda, Türk Milliyetçiliği etkisiyle yerel Kıbrıslı Türk kültürün görmezden gelindiği gerçeğiyle karşılaşan grup üyeleri, yeni bir kimlik inşasına girişmişlerdi. Çalışmada bu kimlik oluşumunu incelemek üzere grup hakkında yazılan literatür incelenmiş, grup üyelerinden Erdinç Gündüz ile röportaj yapılmış ve grubun eserleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the identity transformation of music group that was founded in Cyprus in 1964, whose first name was Bayrak Kuartet and than later became Sıla 4. Review is based on the Theory of Nationalism as whole, Ethnical Nationalism and Teritorial Nationalism as subheadings. On this conceptual direction, it is attemted to determine with which identity the Sıla 4 identify and expresses itself. For this purpose, firstly birth of Nationalism in Europe and the Balkans under Ottomans rule were examined as a method. The political economic structure of Ottoman Empire and its definition of societies as their religion belongings are discussed, on this definition direction political shaping of Balkans are revealed. The idea of Nationalism that spread in Balkans and consequences due to the developments after 17th centuary are considered. With this review, political developments of Turkish and Greek Cypriots that are the part of the transformation of Balkans are tried to understand. In Cyprus where similar developments in the Balkans took place, Greate Britania Domination had begun since 1878. The attitude of the Turkish Cypriots against the Greek Cypriots, who became nationalised earlier because of the millet system that Ottoman Empire applied in island, ENOSIS demand and the manipulation of these tendencies by British are continued until the Cyprus Republic established. During this period, The Turkish Cypriot leadership was in Ottomans' influence first but with the Jön Türk movement and establishment of Turkey Republic afterwards, adopted Turkish Nationalism and modernization of Kemalism. Bayrak Kuartet was formed by the mujahideen in Nicosia where ghetto life continued during the civil war in Cyprus. The band members who were influenced from Western Pop Music of that period, embarked on a different quest with the Anatolian Pop – Rock movement in Turkey. As a result of this search, band members, faced with the fact that local Turkish Cypriot culture was ignored due to the Turkish Nationalism, attempted to build a new identity. In this study, the literature written about the group is examined, the interview was made with the one of the group member, Erdinç Gündüz and the group's works were analysed in order to examine this identity formation.