Ellıott Carter eserlerinde metrik modülasyon pratiği
The practice of metric modulation in Elliott Carter's works
- Tez No: 880466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR NURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Elliott Carter (1908-2012), 20. yüzyılın ikinci yarısında Amerika'da klasik müziğin önde gelen bestecisidir. Yetmiş yıla yayılan kariyeri boyunca sürekli olarak eleştirmenlerin yaratıcı açıdan cesur, entelektüel açıdan zorlu ve duygusal açıdan karmaşık olarak övdüğü çalışmalar üretmiştir. Savaş sonrası dönemde popülaritesi artan ve azalan çeşitli“okullardan”ve hareketlerden uzaklaşan Carter, hayatının sonuna kadar geliştirip rafine ettiği son derece kişisel bir müzik tarzı geliştirmiştir. Günümüzde“metrik modülasyon”olarak adlandırılan bu sistem, Carter'ın modern müziğe kazandırdığı önemli besteleme tekniklerinden biri olmuştur. Bu tez çalışmasında ilgili tekniği içeren Timpani için Sekiz Parça, Yaylı Dörtlü No. 1 ve Yaylı Dörtlü No. 5 mercek altına alınacatır ve bu tekniğin besteci tarafından kullanılışı ayrıntılı bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Elliott Carter (1908-2012) was the leading composer of classical music in America in the second half of the 20th century. Throughout a career spanning seven decades, he has consistently produced work that critics have praised as creatively bold, intellectually challenging, and emotionally complex. Moving away from the various“schools”and movements that waxed and waned in popularity during the post-war period, Carter developed a highly personal style of music that he developed and refined until the end of his life. This system, now called“metric modulation”, has become one of the important composition techniques that Carter introduced to modern music. In this thesis study, Eight Pieces for Timpani, String Quartet No. 1 and String Quartet No. 5 will be put under the spotlight and the use of this technique by the composer will be examined in detail.