Çift kabuklu cephe sistemlerinde katmanlar arası tampon bölgenin çevresel gürültü yönünden iç mekan akustik konforuna etkisi: Sapphıre Tower örneği
The effect of the buffer zone in double-skinned facade systems on indoor acoustic comfort in terms of environmental noise: The Sapphire Tower example
  1. Tez No: 880478
  2. Yazar: TAYLAN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Müzik, Architecture, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Modern kentlerde nüfus artışıyla beraber çevresel gürültü unsurları, özellikle trafik vb gürültü kaynaklarına cephesi olan yapılarda insan sağlığını tehdit eden önemli bir problem haline gelmiştir. Bu noktada mimari yapı elemanlarının kullanımı ve yapı cephe tasarımları, çevresel gürültünün oluşturduğu rahatsızlık veren unsurların kontrolünde önemli rol oynar. Günümüzde çift kabuklu cepheler, yapıların iklimsel koşullara karşı korunaklı hale getirilmesi, sürdürülebilir kullanımlarının sağlanması ve çevresel gürültü unsurlarının çözümüne katkı sağlayabilmeleri nedenleriyle giderek kullanımı yaygınlaşan mimari bir uygulama biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada çok katlı yapılarda çift kabuklu cephe sistemlerinin çevresel gürültü unsurlarının kontrol altına alınmasına ve iç ortam akustik konforunun arttırılmasına etkileri, kabuklar arasındaki tampon bölgede yapılabilecek düzenlemeler ile örnek senaryolar üzerinde çalışılmıştır. Dış ortam gürültüsünün iç mekâna iletiminde tampon bölgede yapılabilecek değişikliklerin yaratacağı sonuçların incelemesi için referans yapı olarak Sapphire Tower'ın cephe katmanlaşması seçilmiş ve 3D modelleri oluşturulmuştur. Bu modeller Acoubat ve Odeon programlarında çeşitli senaryolar üzerinden analiz edilerek incelenmiştir. Bu çalışmada çift kabuklu cephe sistemlerinin tampon bölgede yapılabilecek yalıtım ve malzeme seçimleri ile gürültü kontrolünde iyileştirmeler sağladığı, tampon bölgenin hacimsel olarak daralmasının gürültü kontrolünde olumsuz etki yarattığı, sadece tampon bölgedeki malzeme seçimlerinin daire içlerine 6 dB' ye kadar yalıtım sağlayabileceği; gürültü geçişinin engellenmesi hususunda tampon bölgede yapılacak yalıtımların hacim değişimine kıyasla daha etkili olduğu ve tampon bölgede yapılan yalıtımın, daire içinde konuşma anlaşılırlığına ve akustik konfora önemli ölçüde katkı sağlayabileceği sonuçlarına varılmıştır. Çift katmanlı cephelerde tampon bölgenin özellikleri konusunda gerçek ölçümleme yolu kullanılarak elde edilecek sonuçların doğruluğu daha geniş çapta incelenebilir.
Özet (Çeviri)
With the rise in population in modern cities, environmental noise elements have become an important health concern, particularly in buildings that face noise sources such as traffic and aircraft noise. The design of building facades and architectural building elements play an integral role in the control of environmental noise at this point. Nowadays, double-skin facades are an increasingly common form of architectural application, as they protect buildings against climatic conditions, ensure sustainability and contribute to environmental noise control. In this study, the effects of double-skin facade systems in multistorey buildings on controlling environmental noise and increasing indoor acoustic comfort were studied on sample scenarios with changes that can be made in the buffer zone between the shells. To examine the consequences of changes in the buffer zone on the transmission of outdoor noise to the interior, the facade layering of the Sapphire Tower was chosen as the reference structure and 3D models were created. These models were analyzed and examined through various scenarios in the Acoubat and Odeon programs. In this study, it was determined that double-skin facade systems provide improvements in noise control with the insulation and material selections that can be made in the buffer zone, that the volumetric narrowing of the buffer zone has a negative effect on noise control. Moreover, material selections only in the buffer zone can provide up to 6 dB of acoustic protection for the interior of flats. In terms of preventing noise transmission, insulation in the buffer zone is more effective than volume change. It has also been concluded that insulation in the buffer zone can significantly contribute to speech intelligibility and acoustic comfort in interior. The accuracy of the results obtained through in-site measurements regarding the characteristics of the buffer zone on double-skin facades can be examined in more detail.