Bir motif olarak spiral formunun sembolist dönem sonrası Batı Avrupa sanatında plastik bir ögeye dönüşümü
The transformation of the spiral form as a motif into a plastic element in Western European art after the symbolist period
- Tez No: 880479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORGA KANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, sanat tarihinde önemli bir motif olan spiral formunun farklı dönemler ve kültürlerdeki kullanımını incelemektedir. Araştırma, spiral motifinin tarihsel evrimini ve Sembolist dönem sonrası Batı Avrupa sanatındaki dönüşümünü ele alarak bu formun sanatsal eserlerdeki rolünü ve etkilerini değerlendirmektedir. Spiral formunun kökenlerinden günümüz sanatına kadar olan yolculuğu, sanatçılar tarafından tercih edilme nedenleri ve kullanım süreçleri araştırmanın ana odak noktalarını oluşturmaktadır. Bu araştırmanın metodolojisi, literatür taraması ve sanat eserlerinin analizi olmak üzere iki ana yaklaşıma dayanmaktadır. İlk aşamada, spiral motifinin tarihsel evrimini ve sanat tarihindeki yerini anlamak amacıyla kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu kapsamda, sanat tarihi kitapları, akademik makaleler, tezler ve diğer ilgili kaynaklar incelenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, spiral formunu kullanan sanat eserleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu analizde, sanat eserlerinin dönemsel özellikleri, sanatçılarının biyografileri ve eserlerin bağlamları dikkate alınmıştır. Bu metodoloji, spiral motifinin sanattaki yerini ve evrimini kapsamlı bir şekilde ele almayı hedeflemektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, motif kavramının temelleri ve spiral formunun tarihsel gelişim; ele alınmıştır. İkinci bölümde, spiral motifinin Art Nouveau akımındaki yeri ve Sembolist sanat üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, modern sanattan günümüze spiral formunun sanattaki kullanımı ve sanatçılar üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Son bölümde, araştırmanın uygulama aşamaları ve elde edilen bulguların detaylı bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu araştırma, spiral formunun sanat tarinde ve çağdaş sanattaki önemini vurgulayarak, sanat eserlerindeki dönüşümünü ve sanatsal ifadelere olan katkılarını kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of the spiral form, an important motif in art history, in different periods and cultures. The research evaluates the historical evolution of the spiral motif and its transformation in Western European art after the Symbolist period and assesses the role and effects of this form in artistic works. The journey of the spiral form from its origins to contemporary art, the reasons behind its preference by artists and the processes of its use are the main focus points of this study. The methodology of this study is based on two main approaches: literature review and analysis of artworks. In the first stage, a comprehensive literature review was conducted to understand the historical evolution of the spiral motif and its place in art history. In this context, art history books, academic articles, theses and other relevant sources were analyzed. In the second stage of the research, works of art using the spiral form were analyzed in detail. In this analysis, the periodic characteristics of the artworks, the biographies of the artists and the contexts of the works were taken into consideration. This methodology aims to comprehensively address the place and evolution of the spiral motif in art. In the first chapter of the study, the basics of the concept of motif and the historical development of the spiral form are discussed. In the second chapter, the place of the spiral motif in the Art Nouveau movement and its effects on Symbolist art are analyzed in detail. In the third chapter, the use of the spiral form in art from modern art to the present and its influence on artists are analyzed. In the last section, the implementation stages of the research and a detailed evaluation of the findings were made. This study emphasizes the importance of the spiral form in art history and contemporary art, and comprehensively reveals its transformation in artworks and its contributions to artistic expressions.