FIDIC sözleşmeleri çerçevesinde uyuşmazlık çözüm yöntemleri
Dispute resolution methods within the framework of FIDIC contracts
  1. Tez No: 880503
  2. Yazar: YUNUS ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE BARAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Teknolojinin gelişmesi dünyanın her yerini erişilebilir kılarken uluslararası ilişkileri ve dolayısıyla uluslararası ticareti de geliştirmiştir. Uluslararası ekonomik ilişkilerin ve işbirliğinin artması beraberinde hukuki sorunlar getirmiştir. Yabancılık unsuru taşıyan bir ekonomik ilişkide hangi hukuk kurallarının nasıl kullanılacağı tartışılırken aynı zamanda bütün ülkeler için geçerli olacak standartların geliştirilmesinin bir ihtiyaç olduğu da ortaya çıkmıştır. Ulusal yargı sistemleriyle entegre şekilde çalışacak uluslararası uyuşmazlık çözüm mekanizmaları bu ihtiyacın sonucunda gelişmiştir. Gelişen uluslararası ekonomik ilişkiler, etkisini inşaat sektöründe de göstermiştir. Uluslararası inşaat proje sayısının hızla artması bu alanda; taraflara, mesleki örgütlere ve ulusal yargı sistemine rehberlik edecek, kolaylık sağlayacak standartların hazırlanmasını zaruri kılmıştır. İnşaat projelerinin çok fazla değişken içermesi, taraflar arasında uyuşmazlıkların çıkma ihtimalini artırmaktadır. Teknik ve mali açıdan zaten karmaşık ve çok boyutlu olan inşaat projeleri ek olarak uluslararası bir niteliği de taşıdığında ortaya çıkacak bir uyuşmazlık tarafları içinden çıkılmaz bir sürece sokabilmektedir. Bu nedenle; hem muhtemel uyuşmazlıkların önüne geçmek hem de ortaya çıkan uyuşmazlıkların zaman ve mali bakımdan yükünü azaltmak için standart sözleşme türleri hazırlanmıştır. FIDIC sözleşme paketleri de çok farklı amaç ve kapsamda hazırlanmış olan standart sözleşme paketlerinin en yaygın kullanılan sözleşme formlarındandır. Bu çalışmada; inşaat sözleşmelerinde ortaya çıkan uyuşmazlıkların FIDIC kuralları çerçevesinde nasıl çözülebileceği incelenmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak 2017 yılında yayınlanmış olan ve ülkemizde çok yaygın kullanılan Kırmızı Kitap baz alınmıştır. Türk hukukuna göre sözleşmeleri ve özelde inşaat sözleşmelerini kapsayan eser sözleşmelerini inceleyerek başlayan çalışma akabinde yabancılık unsurunu detaylandırarak uluslararası sözleşmelere geçiş yapmıştır. Çalışmanın asıl amacı uluslararası inşaat sözleşmelerinde ortaya çıkan uyuşmazlıkların FIDIC çerçevesinde çözülme yollarının incelenmesidir. İnşaat projelerindeki uyuşmazlıkların çözüm sürecini daha hızlı, daha ucuz ve daha adil yürütme iddiasını taşıyan FIDIC kurallarının etkinliğinin analiz edilmesi temel gayedir. Bu analiz yapılırken 1987, 1999 ve son versiyon olan 2017 FIDIC versiyonları dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The advancement of technology has made the world more accessible, simultaneously fostering international relations and consequently international trade. The increase in international economic relations and cooperation has brought about legal issues. In economic relations involving a foreign element, the discussion on which legal rules should be applied and how, has highlighted the need for developing standards applicable to all countries. As a result, international dispute resolution mechanisms that work in integration with national judicial systems have evolved to meet this necessity. The impact of the development of international economic relations can also be seen in the construction sector. The rapid increase in the number of international construction projects has made it essential to prepare standards that will guide and facilitate parties, professional organizations, and national judicial systems in this field. The multitude of variables in construction projects increases the likelihood of disputes arising between the parties. Construction projects, which are already complex and multidimensional in technical and financial terms, become even more complicated when they have an international dimension, potentially leading to inextricable disputes. Therefore, standard contract types have been prepared to prevent potential disputes and to reduce the time and financial burden of arising disputes. FIDIC contract packages are among the most widely used standard contract forms prepared for various purposes and scopes. This study examines how disputes arising in construction contracts can be resolved within the framework of FIDIC rules. The study primarily focuses on the Red Book, which was published in 2017 and is widely used in our country. The research begins by examining contracts and specifically construction contracts under Turkish law and then transitions to international contracts by detailing the foreign element. The main aim of this study is to investigate the methods of resolving disputes arising in international construction contracts within the FIDIC framework. The fundamental objective is to analyze the effectiveness of FIDIC rules, which claim to make the dispute resolution process in construction projects faster, cheaper, and fairer. This analysis considers 1987, 1999, and 2017 FIDIC versions.