FIDIC sözleşmeleri çerçevesinde kademeli tahkim anlaşmalarının geçerliliği ve icra edilebilirliği
Validity and enforceability of multi-tier arbitration agreements within the scope of FIDIC contracts
  1. Tez No: 934423
  2. Yazar: SELDA TAŞYÜREK KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Uluslararası inşaat sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklarda kademeli tahkim süreçlerinin etkisi ve uygulanabilirliği bu çalışmanın ana odak noktasıdır. İnşaat projelerindeki uyuşmazlıkların hızlı, etkin ve taraflar açısından adil bir şekilde çözümlenmesi, uluslararası alanda giderek artan bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle FIDIC tarafından geliştirilen ve yaygın kullanılan tip sözleşmeler, tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yollarının etkin şekilde uygulanmasına olanak tanımaktadır. Çalışmada, FIDIC sözleşmelerinin 20. ve 21. maddesinde yer alan tahkim öncesi mühendis kararları, DAAB süreçleri ve dostane çözüm aşamalarının yanı sıra tahkime ilişkin kurallar ve tarafların bu aşamaları atlayarak tahkime doğrudan başvurma durumlarının sonuçları incelenmiştir. Çalışmada tahkim anlaşmalarının geçerliliği için aranan tahkime elverişlilik, taraf iradelerinin açık bir şekilde ortaya konması, yazılılık ve yetkili kişilerce akdedilme gibi koşulların Türk hukuku bağlamında nasıl değerlendirilmesi gerektiği ele alınmıştır. Ayrıca, tahkim öncesi aşamaların zorunlu olup olmadığı ve bu süreçlere uyulmamasının kabul edilebilirlik veya yetki sorunlarına yol açıp açmayacağına dair öğreti ve emsal kararlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, FIDIC sözleşmelerinde yer alan kademeli tahkim süreçlerinin uyuşmazlıkların çözümünde doğru şekillendirilmesinin kritik öneme sahip olduğu, aksi halde bu süreçlerin tahkimin hız ve maliyet avantajlarını ortadan kaldırabileceği tespit edilmiştir. Kademeli tahkim anlaşmalarının ticari ilişkilere zarar vermeksizin uyuşmazlık çözümüne katkı sağladığı durumlarda tercih edilmesi önerilmekte, tarafların ilişkilerinin niteliği ve proje koşulları dikkate alınarak düzenlenmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu çalışma, uluslararası inşaat projelerinde etkin uyuşmazlık çözümü için kademeli tahkim anlaşmalarının avantaj ve dezavantajlarını ortaya koyarak, uygulamacılar ve öğreti için bir kaynak sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary focus of this study is the impact and applicability of multi-tier arbitration processes in resolving disputes in international construction contracts. The need for the swift, efficient, and fair resolution of disputes in construction projects has become increasingly critical on an international scale. Specifically, the standard contracts developed by FIDIC facilitate the effective implementation of arbitration and alternative dispute resolution mechanisms. This study examines the provisions in Clause 20 and 21 of FIDIC contracts, including pre-arbitration decisions by the engineer, DAAB processes, and amicable settlement stages, as well as the rules governing arbitration and the consequences of bypassing these stages to proceed directly to arbitration. It also explores the prerequisites for the validity of arbitration agreements under Turkish law, such as arbitrability, clear expression of the parties' intent, written form, and execution by authorized individuals. Furthermore, the study evaluates scholar opinions and precedent decisions on whether pre-arbitration stages are mandatory and whether non-compliance with these stages could lead to issues of admissibility or jurisdiction. The findings highlight that correctly structuring multi-tier arbitration processes in FIDIC contracts is crucial for effective dispute resolution. Otherwise, these processes may negate the speed and cost-efficiency advantages of arbitration. Multi-tier arbitration agreements are recommended in cases where they contribute to dispute resolution without harming commercial relationships. However, it is emphasized that such agreements should be tailored to the nature of the parties' relationship and project-specific conditions. This study aims to provide a resource for practitioners and academics by examining the advantages and disadvantages of multi-tier arbitration agreements in international construction projects.