Türk ve İngiliz obezite hastalarında duygusal zeka düzeylerinin dürtüsellik, yeme tutumları ve benlik saygısı üzerindeki etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of emotional intelligence levels on impulsivity, eating attitudes and self-esteem in Turkish and British obesity patients
  1. Tez No: 880512
  2. Yazar: PIRIL İPEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmada farklı ulusa mensup obezite hastalarında duygusal zeka düzeylerinin, dürtüsellik yeme tutumları ve benlik saygısı düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda, Türk ve İngiliz obezite hastalarında duygusal zeka düzeylerinin bireyin dürtüsellik, yeme tutumları ve benlik saygısı üzerindeki etkisi karşılaştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini uygun örneklem yöntemi ile seçilen özel bir hastanenin bariatrik cerrahi birimine tedavi amaçlı başvuruda bulunmuş 45 Türk ve 45 İngiliz olmak üzere toplamda 90 obezite tanısı almış birey oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama sürecinde, Kişisel Bilgi Formu, Schutte Duygusal Zeka Testi (SDZT-33), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11), Yeme Tutumu Testi (YTT-40) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda duygusal zeka düzeylerinin hem Türk hem de İngiliz obezite hastalarında bireyin dürtüsellik düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir etkisi olduğu saptanmıştır. Duygusal zeka düzeylerinin İngiliz ve Türk obezite hastalarında yeme tutumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmadığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte, duygusal zeka düzeylerinin Türk ve İngiliz obezite hastalarında yüksek benlik saygısı üzerinde pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, hem Türk hem de İngiliz obezite hastalarında duygusal zeka düzeylerinin bireyin dürtüsellik ve benlik saygısı düzeyleri üzerinde etkisi olduğu anlaşılmış, farklı ulusa mensup obezite hastalarında dürtüsellik düzeylerini indirgemekte ve benlik saygısını yükseltmekteki potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, geliştirilmesi ve ilerletilmesi çeşitli eğitim programları ile mümkün olan duygusal zeka kavramının ve duygusal zeka düzeylerinin yükseltilmesine yönelik programların bireyin psikolojik iyi oluşuna katkısı yönünden değerlendirilerek dünyanın her yerinde bütüncül obezite tedavilerine dahil edilmesinin tedavide istikrar ve başarıyı arttırma açısından fayda sağlayabileceği kanısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler Obezite, duygusal zeka, dürtüsellik, yeme tutumları, benlik saygısı
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between emotional intelligence levels, impulsivity, eating attitude and self-esteem variables in obesity patients of different nationalities. In this context, the effect of emotional intelligence levels on impulsivity, eating attitudes and self-esteem in Turkish and British obesity patients was compared. The sample of the study consisted of a total of 90 individuals diagnosed with obesity, 45 Turkish and 45 British, who applied to the bariatric surgery unit of a private hospital selected by convenience sampling method. In the data collection process of the study, Personal Information Form, Schutte Emotional Intelligence Test, Barratt Impulsiveness Scale, Eating Attitude Test and Rosenberg Self-Esteem Scale were used. As a result of the study, it was found that emotional intelligence levels had a statistically significant and negative effect on the impulsivity levels of the individual in both Turkish and British obesity patients. Emotional intelligence levels did not have a statistically significant effect on eating attitudes in British and Turkish obesity patients. In addition to that, it was found that emotional intelligence levels had a statistically significant positive effect on high self-esteem in Turkish and British obesity patients. In conclusion, it was found that emotional intelligence levels had an effect on the impulsivity and self-esteem levels of the individual in both Turkish and British obesity patients, and considering its' potential to reduce impulsivity levels and increase self-esteem in obesity patients of different nationalities, it has been concluded that the concept of emotional intelligence, which can be developed and improved through various training programs, and programs to increase emotional intelligence levels can be evaluated in terms of their contribution to the psychological well-being of the individual and their inclusion in holistic obesity treatments all over the world can be beneficial in terms of increasing stability and success in treatment. Keywords Obesity, emotional intelligence, impulsivity, eating attitudes, self-esteem