Gustavo Adolfo Bécquer'in 'La promesa' ve 'la rosa de pasıón' başlıklı leyendalarında yer alan sembollerin incelenmesi
Symbolic analysis in Gustavo Adolfo Bécquer's leyendas titled 'La promesa' and 'la rosa de pasión'
- Tez No: 880513
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatı, Anthropology, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışması, İspanya'da edebi Romantizm akımının önde gelen isimlerinden olan Gustavo Adolfo Bécquer'in Leyendas başlıklı eserinin, Fransız Gilbert Durand'ın İmgelemin Antropolojik Yapıları Kuramı doğrultusunda sembolik incelenmesini amaçlar. Romantik yazarın eserlerinin bu kuram doğrultusunda daha önce yapılmış incelemelerine rastlanılmamıştır. İspanyol yazarın bu eserde yayınladığı çok sayıda leyenda içerisinden çözümlenmek üzere“La promesa”,“La rosa de pasión”başlıklı leyendalar seçilmiştir. Romantik anlatının bu kuram doğrultusunda incelenebilecek fantastik ve bilinçdışı öğeler içermesi dolayısıyla bu alanın öncülerinden olan İspanyol yazar ve adı geçen leyendalar çalışma için seçilmiştir. Romantik dönemin ve edebi tür olarak leyenda'nın önem arz eden özellikleri ve bu çalışma için incelenebilecek öğeleri de Sevillalı romantik yazarla ilgili bölümde belirtilmektedir. Leyendaların incelenmesinde bilinçdışının arketiplerini ve sembolleri antropolojik temelleriyle açıklayan Fransız düşünürün kuramının yanı sıra, benzer kavramlara kendi psikolojik yaklaşımında yer veren İsviçreli psikiyatrist Carl Gustav Jung'un Analitik Psikoloji kavramlarına da yer verilmektedir. Çözümlemeler yapılırken bu kuramların temel kitaplarının yanı sıra, benzer çerçevede eser veren düşünürlerin eserlerine, ayrıca sembol ve mitoloji sözlüklerine danışılmıştır. Anlatıların karakter, anlatıcı, zaman, uzam gibi çeşitli öğeleri kapsama uygunluğu ölçüsünde araştırılmıştır. Sembolik İmgelemin, insanın temel sorunu olarak ele aldığı yıkıcı zamana ve ona karşı koymak üzere çağlar boyunca bilinçdışına işleyen arketip ve sembolleri açıklanmış ve eserlerde bulunmaya gayret edilmiştir. Bu olguyu alt etmek üzere ortaya çıkan örtmece kavramı da eserlerde gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bilinçdışı alanıyla ilgili olarak Jung'un Analitik Psikoloji kavramları da bu paralelde çözümlemelere yardımcı olmuştur. Özellikle, karakterlerin yolculuklarında ortaya çıkan bireyleşme süreci ve onun bütünleşme, karşıtların birliği, öz'e ulaşma kavramlarına yer verilmiştir. Romantizm dönemi eserlerinin içerdiği fantastik, doğaüstü ve öznel öğeler dolayısıyla, bu akımın İspanyol Edebiyatında öne çıkan isimlerinden Bécquer ve örnek niteliğindeki eserlerinin bu kuram doğrultusunda incelenmeye değer olduğu çözümlemelerle gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze symbolically the work titled Leyendas by Gustavo Adolfo Bécquer, one of the leading names of the literary Romanticism movement in Spain, according to French Gilbert Durand's Theory of Anthropological Structures of Imaginary. It is not found previous analysis of the romantic author's works in line with this theory. In this work, among many leyendas published by the Spanish author, the leyendas titled“La promesa”,“La rosa de pasión”were selected to be analyzed. The Spanish writer, one of the pioneers of this field, and the aforementioned leyendas were selected for the study since the romantic narrative contains fantastic and collective unconscious elements, that gives the resource for examining in terms of this theory. The important features of leyenda as a literary genre and the romantic period, also the elements that can be analyzed for this study are stated in the section about the romantic writer from Seville. In the analysis of Leyendas, in addition to the theory of the French thinker who explains the archetypes and symbols of the unconscious with their anthropological foundations, the Analytical Psychology concepts of the Swiss psychiatrist Carl Gustav Jung, who includes similar concepts in his psychological approach, are also included. While making the analysis, in addition to the fundamental books of these theories, the works of thinkers who wrote in a similar framework were consulted, as well as symbol and mythology dictionaries. Various elements of the narratives, such as character, narrator, time and space, were investigated to the extent of their suitability for the theory. The destructive time that Symbolic Imaginary considers as the fundamental problem of man, and the archetypes and symbols that have worked in the unconscious throughout the ages to counteract it, have been explained in these two leyendas. The concept of euphemism, which emerged to overcome this phenomenon, has also been tried to be shown in the leyendas. In addition, Jung's Analytical Psychology concepts regarding the unconscious area have also helped in this parallel analysis. In particular, the process of individuation that emerges in the characters' journeys and its concepts of integration, unity of opposites, and reaching the essence are included. Due to the fantastic, legendary and subjective elements contained in the works of the Romanticism period, Bécquer, one of the prominent figures of this movement in Spanish Literature, and his exemplary works are worth examining in line with this theory.