Estetik işlem beklenti ölçeğinin türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the aesthetic procedure expectations scale
  1. Tez No: 880535
  2. Yazar: KÜBRANUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE OKGÜN ALCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı "Estetik İşlem Beklenti Ölçeğinin Türkçeye uyarlanması, güvenirlik ve geçerlik çalışmasının yapılmasıdır. Yöntem: Araştırmanın örneklemini, Ağustos 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında aktif olarak internet kullanan, daha önce estetik işlem geçirmemiş, estetik işlem geçirmeyi isteyen, 18 yaş ve üzeri 407 kişi oluşturmuştur. Verilerin analizinde, sayı ve yüzde, korelasyon analizi, Cronbach α güvenirlik katsayısı, faktör analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Cronbach α kat sayısı ölçek için 0,92; iki alt boyutun ise dışsal beklentiler ve içsel beklentiler alt boyutu olmak üzere sırasıyla; 0,93 ve 0,88'dir. Ölçek maddelerinin kapsam geçerlilik indeksi (KGİ) 0,90-1,00 aralığında olup, ölçek için hesaplanan KGİ 0,989'dur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to adapt the Aesthetic Procedure Expectation Scale into Turkish, and to conduct reliability and validity studies. Methods: The sample of the study consisted of 407 people aged 18 and over, who actively use the internet between August 2022 and January 2023, who have not had an aesthetic procedure before, and who want to undergo an aesthetic procedure. Results: The Cronbach α coefficient was 0.92 for the scale; the two sub-dimensions are external expectations and internal expectations, respectively; 0.93 and 0.88. The scope validity index (CGI) of the scale items is in the range of 0.90-1.00, and the CGI calculated for the scale is 0.989.