Yaşlı bireylerde yalnızlık, sosyal katılım, depresyon ve başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationships between loneliness, social participation, depression and coping strategies in elderly individuals
- Tez No: 880534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, yaşlı bireylerin yalnızlık, sosyal katılım, depresyon ve başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız 101 kadın, 83 erkek olmak üzere 184 kişi ile tamamlanmıştır. Yaşlı bireylerin yalnızlık düzeyleri Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği ile, sosyal katılımları Toplumsal Katılım Anketi ile, depresyon durumları Geriatrik Depresyon Ölçeği- Kısa Formu ile başa çıkma stratejileri ise Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği- Kısa Formu ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationships between loneliness, social participation, depression and coping strategies of elderly individuals. Our study was completed with 184 participants, 101 women and 83 men. The loneliness levels of elderly individuals were assessed with the Loneliness Scale for the Elderly, their social participation with the Social Participation Questionnaire, their depression status with the Geriatric Depression Scale-Short Form and their coping strategies with the Coping Strategies Scale-Short Form.