Sıçanlarda, radyoterapi sonrası kaldırılan toraks arkası fasyokutan fleplerin VSF(vaskuler stromal fraksiyon) ile yaşayabilirliğinin artırılması
Enhancement of flap viability in rat dorsal thoracic fasciocutaneous flaps after radiotheraphy by using vascular stromal fraction ( VSF)
- Tez No: 412755
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ GÖKALAN KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Radyoterapi sonrası radyoterapili alanda yapılacak cerrahi girişim hipovaskülarizasyon ve yetersiz kollajen üretimi nedeniyle yara iyileşmesini geciktirerek komplikasyonlara yol açmaktadır. Radyasyonun bu ağır etkileri nedeniyle birçok malignitenin tedavisinde cerrahi girişim öncesi radyoterapi tercih edilmemektedir. Bu durumda radyoterapi alımı rekonstrüksiyon zamanının gecikmesine veya radyoterapili sahada flep ile rekonstrüksiyondan kaçınılmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle birçok çalışmada flep yaşayabilirliğini arttıran ajanlar ve yöntemler denenmiştir. Adipoz doku kaynaklı stromal vasküler fraksiyon içeriklerindeki çok sayıda büyüme faktörü ve pluripotent hücreler nedeni ile tıbbın her alanında olduğu gibi plastik cerrahide de giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Alternatif olarak radyoterapili alandan aksiyal paternli fasyokutan flep kaldırılarak ve flep pedikül etrafına VSF infiltrasyonu yapılarak neovaskülarizasyon arttırılabilir. Bu da radyoterapiye bağlı komplikasyonların tedavisinde daha basit, daha kullanışlı ve daha başarılı yöntemler ortaya koyarak rekonstrüksiyonda başarı şansını arttırır. Bu amaçla her grupta 250-300 gramlık wistar sıçanlardan oluşmak üzere dokuzarlı 3 grup oluşturuldu. Grup dışında tutalacak on sıçanın her iki taraf inguinal yağ yastıkçıkları yağ grefti olarak alınarak vaskular stromal fraksiyon oluşturmak için kullanıldı ve bu işlem sonrası sıçanlar sakrifiye edildi. 2. ve 3. gruplarda yer alan sıçanların sağ toraks cildine insandaki dozun karşılığı olan, düşük doz tekrarlayan seanslara eş değer gelecek, tek seans 20 Gray (2000 cGy) radyoterapi uygulandı ve 7 gün süreyle beklendi. Her 3 gruptada 4 x7 cm boyutlarında 'Lateral Torasik Arter pediküllü fasyokutan flepler kaldırıldı. 3. grupta yer alan fleplerin pedikül etrafına subdermal cerrahi sırasında 1 cc vaskular stromal fraksiyon uygulandı. Flepler, nekrotik alanın tüm flep alanına oranı fotoğraflanarak değerlendirildi. transillüminasyonda kapiller damarlanmada artış değerlendirilmesi ve flep etraflarında yer alan cilt ile birlikte total olarak eksize edilecek ve histopatolojik olarak flep nekrozu makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi. Sonuç olarak 20 Gy radyoterapi uygulanan ciltte VSF'nin etkisini araştıran bu çalışmada fleplerde saptanan ortalama nekroz oranları, grup 1' de %7.17, grup 2'de %28.45, grup 3'te %9.59 olarak bulundu. Bu da bize VSF'nin endotelyal hücreler üzerine mitojenik etkisiyle, sıçan aksiyel patern deri flepleri üzerine radyasyonun neden olduğu nekroz artışını engellediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After radiotherapy, surgical intervention in irradiated area lead to complications of hipovascularization and inadequate collagen production causes delay in wound healing. Radiotherapy is not preferred before the surgery in the treatment of many malignancies due to the severe effects of radiation on wound healing. In this case, radiotheraphy could be given after surgery or reconstruction could be done after radiotheraphy with limited usage of flaps from the irradiated area. For solving this problem, several agents and methods have been tried to increase the flap viability in many studies. Adipose tissue-derived stromal vascular fraction (VGF) increasingly used in plastic surgery as well as in all areas of the medicine because it contains number of growth factors and pluripotent cells. Alternatively, neovascularization production can be increased by elevation of axial-pattern fasciocutaneous flap from the irradiated area and by giving VSF around the flap pedicul. This provides us simple, useful and pratical method for treatment of complications depend on radiotherapy and this increases the chances of success in the reconstruction. For this purpose this experimental study is planned by 3 groups of rats including 9 wistar rats in each group. For preparation of VSF bilateral ingunal fat pads were collected from 10 donor rats out of these groups and after this operation the rats were all sacrificed. For the rats in 2nd and 3rd groups one séance of 20 Gray (2000 cGy) radiotherapy, which correspond to human dosage and equivalent value of less dosage repitition, were applied to the rats' right thorax skin, and 7 days waited. For each groups, 'Lateral Thoracic Artery Pediculled Fasciocutaneous Flaps' were elevated in 4x7 cm dimension. For the rats in 3rd Group prepared VSF products were injected subcutaneously to the flap area. Flaps were evaluated with the ratio of the entire flap area to the necrotic areas by computer based photographic evaluation. Increased capillary vascularization is also evaluated by observing transillumination. Flaps were totally excised with the surrounding skin and flap necrosis evaluated in histolopathologic means macroscopically and microscopically As a result, the effect of VSF at 20 Gy irradiated skin was evaluated statistically important in decreasing average necrosis rates such as %7.17 for 1st group, %28.45 for 2nd group and %9.59 for 3rd group. In histopathologic evaluation, the mitogenic effect of VSF on endothelial cells was shown effective in preventing radiation caused necrosis on axial-pattern skin flaps.