Işitme engelli kişilerin iletişim ortakları tarafından bildirilen yaşam sonuçları ve olumlu deneyimler
Life outcomes and positive experiences reported by communication partners of people with hearing impairment
  1. Tez No: 880539
  2. Yazar: TURGAY ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÜNSAL Turgay. İşitme Engelli Kişilerin İletişim Ortakları Tarafından Bildirilen Yaşam Sonuçları Ve Olumlu Deneyimler, Yüksek Lisans Tezi, Nevşehir, 2024. Bu çalışmada işitme engelli kişilerin iletişim ortaklarının bildirdiği yaşam sonuçları ve olumlu deneyimlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda işitme engelli kişilerle iletişim halinde olan 50 kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya toplam 50 kişi dâhil edilmiştir. Katılımcıların %40'ı (n = 20) 41-50 yaş arasında, %32'si (n = 16) 18-40 yaş arasında iken %28'i (n = 14) de 50 yaşın üzerinde idi. Katılımcıların 30'u (%60) kadın, 20'si (%40) ise erkekti. Çalışmaya dâhil edilenlerin 20'si (%40) işitme engelli bireyin anne/babası, 18'i (%36) eşi, 7'si (%14) arkadaşı iken 5'i de (%10) diğer yakını idi. Katılımcıların 24'ü (%48) işitme kayıplı bireyler 4-6 yıldır, 21'i (%42) 6 yıldan daha uzun süredir, 5'i (%10) de 1-3 yıldır temaslı olduğunu ifade etmiştir. Katılımcıların iletişim ortağı olduğu işitme engelli bireylerden 24'ü (%48) 6-10 yıldır, 18'i (%36) 10 yıldan daha uzun süredir, 8'i (%16) de 1-5 yıldır işitme kayıplı idi. Çalışmada veri toplama aracı olarak açık uçlu 4 adet sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Veriler tematik analiz ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda iletişim ortaklarının ve işitme engelli yakınlarının bazı olumlu deneyimlerinin ve işitme kaybının yaşam boyu etkilerinin olduğu görülmüştür. Hem iletişim ortaklarının hem de işitme engelli bireylerin karşı karşıya kaldığı başlıca yaşam yansımalarının iletişim ve psikolojik hususlar ile ilişkili olduğu saptanmıştır. İletişim ortakları için birinci faydaların daha iyi ilişkiler ve kişisel gelişim, işitme engelliler için temel faydaların ise işitme kayıplarını kendi yararına kullanma olduğu görülmüştür. Çalışmanın metodolojisi ve bulguları kullanılarak, iletişim ortakları odyolojik etkinleştirme ve rehabilitasyon oturumlarına dahil edilebilir. Elde edilen tüm bu bu veriler işitme engelli bireylerin rehabilitasyon sürecinde kullanılabilir. Çalışma ayrıca, belirli ipuçları sağlayan yarı yapılandırılmış görüşmelerin bu tür yanıtları daha fazla ortaya çıkarmak için kullanılabileceğini ve açık uçlu anketlerin iletişim ortaklarının yaşam yansımalarını ve olumlu deneyimlerini anlamak için yararlı bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
UNSAL Turgay, Life Outcomes and Positive Experiences Reported by Communication Partners of People with Hearing Impairment, Master's Thesis, Nevsehir, 2024. In this study, it was aimed to reveal the life outcomes and positive experiences reported by the communication partners of hearing impaired people. For this purpose, 50 people who are in contact with hearing impaired people were included in the study. A total of 50 people were included in the study. 40% (n = 20) of the participants were between 41-50 years old, 32% (n = 16) were between 18-40 years old, and 28% (n = 14) were over 50 years old. Thirty (60%) of the participants were female and 20 (40%) were male. Of those included in the study, 20 (40%) were parents, 18 (36%) were spouses, 7 (14%) were friends, and 5 (10%) were other relatives of the hearing impaired individual. 24 (48%) of the participants stated that they had been in contact with individuals with hearing loss for 4-6 years, 21 (42%) for more than 6 years, and 5 (10%) for 1-3 years. Among the hearing-impaired individuals with whom the participants were in contact, 24 (48%) had been in contact for 6-10 years, 18 (36%) for more than 10 years, and 8 (16%) for 1-5 years. In the study, a questionnaire consisting of 4 open-ended questions was used as a data collection tool. The data were analysed by thematic analysis. As a result of the study, it was seen that communication partners and hearing impaired relatives had some positive experiences and lifelong effects of hearing loss. It was found that the main life repercussions faced by both communication partners and hearing impaired individuals are related to communication and psychological aspects. The first benefits for the communication partners were found to be better relationships and personal. Using the study's methodology and findings, communication partners can be included in audiological activation and rehabilitation sessions. All these data obtained can be used in the rehabilitation process of hearing impaired individuals. The study also showed that semi-structured interviews that provide specific cues can be used to further elicit such responses, and open-ended surveys are a useful tool for understanding communication partners' life reflections and positive experiences.