Yoğun bakım hemşirelerinin hasta beslemede yaşadığı güçlükler ve çözüm önerileri
The difficulties experienced by intensive care nurses in feeding patients and their solutions
  1. Tez No: 880538
  2. Yazar: EMRİYE KÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmanın amacı, yetişkin yoğun bakımlarda görev yapan hemşirelerin oral, enteral ve paranteral beslemede yaşadığı güçlükleri saptamak ve çözüm önerilerini belirlemektir. Çalışma, kesitsel tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, Ocak 2022 ve Nisan 2022 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde görev yapmakta olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler (n:80) oluşturmuştur. Araştırma verileri, araştırmacılar tarafından oluşturulan 30 soruluk anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerden aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzdelik kullanılmıştır. Hemşirelerin en çok sorun yaşadıkları hasta besleme şekli oral besleme (%40) dir. Hasta beslenmesine ilişkin komplikasyonları ilk fark eden (%98,8) hemşirelerdir. Oral beslemede en sık karşılaşılan komplikasyon“besin aspirasyonu”(%92,5), enteral beslenmede en sık karşılaşılan komplikasyon“diyare”(%90); paranteral beslenmede en sık karşılaşılan komplikasyon“katetere ilişkin sorunlar”(%67,5)'dir. Yoğun bakımlarda hastaların oral beslenmesinde; hemşirelerin %36,6'sı hastane yemeklerinin çeşitlendirilmesini, enteral beslenmesinde; hemşirelerin %37,8'i hastanın var olan tanılarına uygun beslenme ürünü seçilmesini, paranteral beslenmesinde ise; hemşirelerin %71,4'ü santral venöz katater takılmasını önermektedir. Hemşirelerin %88,8'i hastaların yetersiz beslendiklerini düşünmekte ve hasta beslenmesinde bir sorun yaşadıklarında %90'ı sorunu kendileri çözmeye çalışmaktadır. Hemşireler, hasta beslenmesine karar veren ekipte %28,7 oranında yer almaktadır. Hemşirelerin %38,8'i hasta beslenmesine ilişkin bir eğitim almamış olup, %40'ı kurumun hasta beslenmesine ilişkin protokolü hakkında bilgilendirilmemiştir. Yoğun bakım hemşireleri oral hasta beslemede en çok hastanın yetersiz ya da hiç beslenmek istememesinden, enteral beslenmede en çok standart ürün kullanımında ve parenteral beslenmede ise en çok intravenöz kateterizasyonu sağlamakta sorun yaşamaktadırlar. Bu çalışma yoğun bakım hemşirelerinin hasta beslenmesine ilişkin karşılaştıkları sorunlara çözüm üretme sürecinde nütrisyon ekibinin bir parçası olarak daha aktif rol alması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the difficulties experienced by nurses working in adult intensive care units in oral, enteral and parenteral nutrition and to identify solutions. The study is a cross-sectional descriptive study. The sample of the study consisted of volunteers (n:80) who were working in the intensive care units of a university hospital in January 2022 and April 2022 and agreed to participate. The research data were collected by the researchers by the face-to-face interview method with a 26-question data collection tool. In the evaluation of the data; Arithmetic means, standard deviation and percentage were used from the obtained statistics. Oral feeding (40%) is the type of patient feeding that nurses have the most problems with. Nurses are the first to notice complications related to patient nutrition (98.8%). The most common complication in oral feeding is“food aspiration”(92.5%), the most common complication in enteral feeding is“diarrhea”(90%); The most common complication in parenteral nutrition is“problems with the catheter”(67.5%). In the oral nutrition of the patients in the intensive care units, 36.6% of the nurses stated that the hospital meals should be diversified; In enteral nutrition, 37.8% of the nurses preferred the selection of nutritional products suitable for the patient's existing diagnoses; In parenteral nutrition, 71.4% of the nurses recommend inserting a central venous catheter. 88.8% of the nurses think that the patients are malnourished and when they have a problem in patient nutrition, 90% of them try to solve the problem themselves. Nurses are 28,7% in the team that decides on patient nutrition. 38.8% of the nurses did not receive any training on patient nutrition, and 40% were not informed about the institution's patient nutrition protocol. Intensive care nurses have the most problems in oral patient feeding, in terms of the patient not wanting to be fed insufficiently or at all, in the use of standard products in enteral nutrition and in providing intravenous catheterization in parenteral nutrition.This study shows that intensive care nurses should take a more active role as a part of the nutrition team in the process of producing solutions to the problems they encounter regarding patient nutrition.