Art and methodology of sculptor Füsun Onur in contemporary Turkish art
Çağdaş tür sanatında heykeltraş Füsun Onur'un sanatı ve metodolojisi
  1. Tez No: 880543
  2. Yazar: BURCU EFSUN TOPALOĞLU MARLALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ALİ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez Çağdaş Türk Sanatı'nın öncülerinden olan heykeltıraş Füsun Onur'un sanat kariyerini incelemeyi amaçlamaktadır. Füsun Onur özellikle Türkiye sanat çevresinde oldukça tanınır olmasına rağmen, hakkında 1970'ten günümüze tüm dönemleriyle kapsamlı bir şekilde inceleyen akademik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma Onur'un sanatının gelişimini ve önemini, yaşamı, tarihi koşullar ve sanatsal akımlar bağlamında analiz ederek bu boşluğu doldurmayı ve yenilikçi malzeme ve teknik kullanımı ile oluşturduğu anlatıların Türk çağdaş sanatına katkılarını incelemeyi amaçlar. Onur'un sanat yolculuğu kronolojik olarak incelenmektedir; erken dönem biyografisi ve ilk kişisel sergisinden son sergisine kadar olan süreç detaylandırılmıştır. Kariyeri boyunca geçirdiği çeşitli deneysel aşamalar ise ayrıntılı bir şekilde işleri ile birlikte ele alınmaktadır. Tez içerisinde Onur'un kariyeri on yıllara bölünmüş, değişen eğilimleri, malzeme kullanımı ve teknikleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Sanatçının farklı hareketlerle ilişkisi, bu ilişkinin eserlerine etkileri ve de çoğu zaman nasıl kendi yolunu çizdiği ele alınmıştır. Çalışma içerisinde Onur'un eserleri sanatçının tüm farklı malzeme ve yönelimlerini temsil edecek şekilde tek tek incelenmiş ve yorumlanmış, ve bir Füsun Onur monografisi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the artistic career of Füsun Onur, a pioneer of Contemporary Turkish Art. Despite her recognition especially within the Turkish art scene, there has been no comprehensive academic study covering all periods of her career from the 1970s to the present. This study seeks to fill this gap by analyzing the development and significance of Onur's art within the contexts of her life, historical conditions and artistic movements, exploring her contributions to Turkish contemporary art through her innovative use of materials and techniques. Onur's artistic journey is examined chronologically; from her early biography and first solo exhibition to her most recent one. Various experimental stages she has undergone throughout her career were detailed. This thesis segments Onur's career by decades, examining and analyzing changing trends, material uses and techniques. The artist's relationship with different art movements, their impacts on her works and how often she charted her own course are discussed. Within this study, Onur's works are analyzed individually representing all her diverse material usage and orientations, and a monograph on Füsun Onur was created.