The EU actorness in international politics
Uluslararası ilişkilerde Avrupa Birliği aktörlüğü
  1. Tez No: 880544
  2. Yazar: BİRKE BOYAT EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma AB'nin uluslararası politikadaki aktörlüğünü incelemektedir. Çalışmada AB aktörlüğü içerik analizi, kodlama ve kelimenin sıklık dağılımı yöntemi kullanılarak analiz edilmektedir. AB'nin ülkelerle yaptığı anlaşma metinleri incelenerek yapılan kodlama çalışması sonucunda AB aktörlüğü analizi yapılmıştır. Ayrıca çalışma, AB aktörlüğünün ülke ve bölge bazında analiz edilmesine vurgu yapmaktadır. AB aktörlüğünün siyasi, ekonomik, diplomatik ve askeri boyutları olmak üzere dört boyutu incelenerek, AB aktörlüğünün hangi boyutunun hangi ülke ve bölgelerde öncelikli ve etkin olarak kullanıldığı vurgulanmaktadır. Bu araştırma, AB aktörlüğü kavramının tartışmalı tanımlarına ışık tutarak literatüre katkıda bulunmakta ve AB aktörlüğünün boyutlarının ülke ve bölge bazında incelikli bir şekilde anlaşılmasına yönelik analizler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the EU actorness in international politics. In the study, the EU actorness is analyzed using content analysis, coding and frequency distribution of word method. The EU actorness analysis is made as a result of the coding study by examining the agreement texts made by the EU with the countries. Furthermore, the study emphasizes analyzing the EU actorness on a country and regional basis. By examining the four dimensions of the EU actorness, namely the political, economic, diplomatic and military dimensions, it is highlighted which dimension of the EU actorness is used primarily and effectively in which countries and regions. This research contributes to the literature by providing insights into the controversial definitions of the concept of the EU actorness and provides analysis for a nuanced understanding of the dimensions of the EU actorness on a country and regional basis.