Türkiye'de ulusal diyetin toplam antioksidan kapasitesi, polifenol içeriği ile bazı içeceklerin total antioksidan kapasite değerinin saptanması
Total antioxidant capacity and polyphenol content of national diet and determination of some beverages' total antioxidant capacity in turkey
- Tez No: 880557
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 632
Özet
Bu çalışmanın amacı; ulusal düzeyde yapılan 2010 ve 2017 Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA) verilerini kullanarak diyetin toplam antioksidan kapasitesini (TAC), polifenol içeriğini saptamak ve Türkiye'de yaygın olarak tüketilen alkolsüz içeceklerin TAC analizlerini yaparak veritabanı oluşturmaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, 15 yaş ve üzeri bireylerin TBSA 2010 (n=9012; 3390 erkek, 5622 kadın) ve 2017 (n=12318; 5516 erkek, 6802 kadın) besin tüketim kayıtları kullanılarak diyetin TAC içeriği 9 farklı yöntemle, polifenol içeriği Phenol Explorer veri tabanı ile besin ögesi yoğunluğu ise Besin Ögesinden Yoğun Besin İndeksi (NRF 9.3) ile hesaplanmıştır. Tüm yöntemlerle hesaplanan diyet TAC değeri 2017 yılında 2010 yılından anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Türkiye'de diyetin toplam polifenol içeriğinin %63,32'si flavonoidlerden oluşmaktadır. Flavonoidlerden sonra diyet toplam polifenol alımına en yüksek katkıyı yapan alt grup ise fenolik asitlerdir (2010 yılında %25,14 ve 2017 yılında %28,72). 2010 yılında Batı Anadolu, 2017 yılında ise Kuzeydoğu Anadolu bölgeleri en yüksek; Güneydoğu Anadolu bölgesi ise her iki yılda da en düşük diyet toplam polifenol alımına sahiptir. Türkiye'de hem diyet TAC hem de toplam polifenol alımına en fazla katkıyı içecekler (özellikle çay ve kahve) sağlamıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the total antioxidant capacity (TAC) and polyphenol content of the diet using national dietary consumption research data in Türkiye and to create a database by analyzing the TAC of commonly consumed soft beverages in Turkey. This study consists of two parts. In the first part, the dietary TAC content, polyphenol content, and nutrient density of individuals aged 15 and over were calculated using food consumption records from TBSA 2010 (n=9012; 3390 males, 5622 females) and 2017 (n=12318; 5516 males, 6802 females). The TAC content was assessed using 9 different methods, the polyphenol content was determined using the Phenol Explorer database, and the nutrient density was calculated using the Nutrient Rich Foods Index (NRF 9.3). The diet TAC value calculated by all methods was significantly higher in 2017 than in 2010 (p0,05). In Turkey, 63,32% of the total polyphenol content in the diet comes from flavonoids. After flavonoids, the sub-group contributing the most to total dietary polyphenol intake is phenolic acids (25,14% in 2010 and 28,72% in 2017). In 2010, the Western Anatolia region had the highest dietary total polyphenol intake, while in 2017, it was the Northeastern Anatolia region. The Southeastern Anatolia region had the lowest intake in both years. Beverages, particularly tea and coffee, made the most significant contribution to both dietary TAC and total polyphenol intake in Türkiye (p0,05). It was found that the brewing time (15, 30, 60 minutes), brewing temperature, brewing method, and the type of teapot used had no significant effect on the TAC value of black tea (p>0,05). Although all non-alcoholic beverages analyzed in this study demonstrated antioxidant activity, selecting the right beverages can contribute to the diet's TAC and polyphenol values, and increase fluid intake. The study concluded that strategies should be developed to increase the consumption of foods that are important sources of antioxidants and polyphenols in the Turkish diet.