Bozada prebiyotik ve probiyotiklerin aflatoksin B1 detoksifikasyonu ve biyoerişilebilirliği üzerine etkisi
The effect of prebiotic and probiotics on aflatoxin B1 detoxification and bioaccessibility in boza
- Tez No: 880560
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE KIZIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Aflatoksin B1 (AFB1), karsinojenik, mutajenik, teratojenik, nörotoksik ve immünosupresif özelliklere sahip, çeşitli tahıl ürünleri ve yağlı tohumlarda sıkça bulunan bir mikotoksindir. Bu çalışmanın amacı, biyolojik ajan olan probiyotik bakteri olarak Lactobacillus leichmannii (ATCC 10697) RSKK 06048, maya olarak Saccharomyces boulardii RSKK 06047, prebiyotik olarak beta glukanın tahıl bazlı fermente içecek olan bozada AFB1 bağlama kapasitesinin ve AFB1 biyoerişilebilirliği üzerine etkisinin in vitro olarak incelenmesidir. Oluşturulan çalışma gruplarındaki (pozitif ve negatif kontrol, AFB1 + L. leichmannii, AFB1 + S. boulardii, AFB1+ L. leichmannii + S. boulardii, AFB1 + Beta glukan, AFB1 + L. leichmannii + Beta glukan, AFB1 + S. boulardii + Beta glukan, AFB1+ L. leichmannii + S. boulardii + Beta glukan) serbest AFB1 miktarı, inkübasyondan sonra ve in vitro sindirim modeli ile mide, ince bağırsak ve kolon aşamalarından sonra HPLC kullanılarak belirlenmiştir. İnkübasyon sonrası en yüksek AFB1 bağlanması S. boulardii içeren örnekte %27,79±1,95 olarak gözlenmiştir. Bu çalışma, inkübasyon sonrası üründe belirlenen AFB1 miktarları ile sindirim simülasyonu sonundaki miktarlar arasındaki farkı göstermiştir. İn vitro sindirim modeli uygulandığında, bozadaki AFB1'in biyoerişilebilirliği mide aşamasından sonra %92,46±0,82; ince bağırsak aşamasından sonra %87,80±2,60; kolon aşamasından sonra ise %78,08±0,26 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aflatoxin B1 (AFB1) is a mycotoxin with carcinogenic, mutagenic, teratogenic, neurotoxic and immunosuppressive properties commonly found in various cereal products and oilseeds. The aim of this study was to investigate the effect of Lactobacillus leichmannii (ATCC 10697) RSKK 06048 as a probiotic bacteria, Saccharomyces boulardii RSKK 06047 as a yeast and beta-glucan as a prebiotic on AFB1 binding capacity and AFB1 bioaccessibility in boza which is a cereal-based fermented beverage. The free AFB1 levels in the study groups (positive and negative control, AFB1 + L. leichmannii, AFB1 + S. boulardii, AFB1 + L. leichmannii + S. boulardii, AFB1 + Beta glucan, AFB1 + L. leichmannii + Beta glucan, AFB1 + S. boulardii + Beta glucan, AFB1 + L. leichmannii + S. boulardii + Beta glucan) were determined by HPLC after incubation and after stomach, intestine and colon stages with in vitro digestion model. After incubation, the highest AFB1 binding was observed as 27.79±1.95% in the sample containing S. boulardii. This study showed the difference between the amounts of AFB1 determined in the product after incubation and at the end of the digestion simulation. When the in vitro digestion model was applied, the bioaccessibility of AFB1 in boza was 92.46±0.82% after the stomach stage, 87.80±2.60% after the small intestine stage, and 78.08±0.26% after the colon stage.