Defining a new business model for sustainable biomass production from forestry residues and determining able forest villages to involve them in production. The case of Türkiye
Orman artıklarından sürdürülebilir biyokütle üretimi için yeni bir iş-modeli tanımlama ve üretim sürecine dahil etmek için kabiliyetli orman köylerinin belirlenmesi Türkiye vaka çalışması
- Tez No: 880581
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Çevre Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering, Labour Economics and Industrial Relations, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Dünyanın birincil enerji kaynakları olan fosil yakıtlar sınırlı reservlere sahip olup çevreye zarar vermektedir. Türkiye, diğer ülkeler gibi, kabiliyeti doğrultusunda, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir. Ancak halen, paydaşların yanlış algısından kaynaklı isteksizlikle biyokütle üretiminde kullanilabilecek önemli miktarda, yıllık tahmini 7.5 milyon ton, atıl vaziyetteki orman artığı arzının sunduğu imkanların farkına varılması gerekmektedir. Bu çalışma, paydaşlardaki yanlış algıyı yenecek yeni iş modeli (YİM) tanıtmayı amaçlamaktadır. YİM tanımlamada, TRIZ olarak bilinen yaratıcı problem çözme metodu kullanılmıştır. Yazar, yarı yapılandırılmış mülakat ile teminedilen cevapları nitel veri içerik çözümlemesi (NVİÇ) ile analiz etmiştir. YİM, orman köylülerinin (OK) şahsi istihdam ile sürece dahil edildiği küçük işletme birimi (KİB) yaklaşımının kullanılmasını işaret etmiştir. Türkiye'deki 37 numaralı Orman Kanununa göre, istekli ve yeterli kabiliyete sahip OK'leri, orman artıklarını toplama ve ormandan çıkarma/satın almak konusunda önceliklidir. Ancak, değerlendirme için açık bir tanımlama yoktur. Bu çalışmanın ikinci bölümü, istek ve kabiliyet kriterlerine göre yetkin OK'lerinin belirlenmesini sağlayacak bir değerleme metodu önermeyi amaçlamaktadır. Uzman gözden geçirme tekniği (UGGT) ile geçerlilik testi yapılan literature taraması sonucunda, ekonomik (EM), sosyal (SM), legal (LM) motivasyon ve teknik (TC), lokasyon (LC) ve insan kaynakları (HR) kabiliyetleri, istek ve kabiliyet ana faktörlerinin alt faktörleri olarak tanımlanmıştır. Karar-vericilerin cevapları, hibrid çok kriterli karar verme (ÇKKV) methodları DEMATEL ve AHP kullanılara analiz edilerek yetkin orman köyleri tespit edilmiştir. Bulanık mantığın kullanılması belirsizliği azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels, as the primary energy resources, are limited and damaging to the environment. Türkiye, like the others, has been shifting to use renewables within its ability. However, the opportunities available from unutilized forestry residues to produce biomass still need to be recognized despite having a remarkable amount of supply, estimated at 7.5 million tonnes annually, accounting for reluctance from the stakeholders. This study aims to introduce a new business model (NBM) approach to prevail against the false perceptions of stakeholders. The Theoria Resheneyva Isobretatelskehuh Zadach (TRIZ) was employed as problem solving method to define NBM. The author analyzed the responses obtained through semi-structured interviews by qualitative data content analysis (QDCA). The result addressed a small business unit (SBU) approach involving self-employed forest villagers (FVs) as NBM. As per Article No. 37 of Forestry Law of Türkiye, FVs have the privilege to collect and take out the forestry residues unless they are unwilling or incapable. However, there is no clear definition for assessing. Second part of the study proposed an evaluation method to determine able FVs from the willingness and capability aspects. A literature review validated by an Expert Review Technique (ERT) defined economic (EM), social (SM), legal (LM) motivations, technical (TC), locational (LC) and human resource capacity (HR) as sub-factors under willingness and capability. Analyzing the responses of decision-makers using hybrid multivariable decision-making (MVDM) methods, applying decision-making trial and evaluation laboratory (DEMATEL) together with analytical hierarchy process (AHP), determined the able FVs. Adding fuzzy logic reduced the vagueness of responses.