6 Şubat depremlerinde AFAD'ın sosyal medya paylaşımlarına yönelik kriz iletişimi analizi
Crisis communication analysis of AFAD's social media posts during the February 6 earthquakes
- Tez No: 880590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARGİS ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İletişim, birey/toplum yaşantısında etkileşimin kurulması, enformasyonun yayılması, sosyal düzenin sürdürülmesi ve yönetimin sağlanması gibi kritik roller üstlenmektedir. Kriz dönemlerinde iletişimin önemi daha da artmakta, doğru ve zamanında bilgilendirme toplumun güvenliğini ve huzurunu sağlamada, kaos ve paniğin önüne geçmede stratejik araç haline gelmektedir. Küreselleşen dünyada değişen ve dönüşen teknoloji ile birlikte sosyal medya platformları afet öncesi, esnası ve sonrasında kriz iletişimini sağlayan bir bileşendir. Çalışma 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de gerçekleşen ve literatüre Asrın Felaketi olarak geçen Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin ardından AFAD'ın X hesabı üzerinden yürüttüğü kriz iletişimini incelemekte, nicel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi kullanılarak bulgular değerlendirilmektedir. AFAD'ın kriz esnasında X hesabındaki paylaşımlar Coombs'un Durumsal Kriz İletişimi teorisine uygun şekilde kategorilere ayrılarak kodlanmıştır. Bu veriler AFAD'ın afet sürecinde etkin bilgi akışı sağladığını, bilgilendirme ve destek stratejileriyle halkın güvenini pekiştirdiğini ortaya koymaktadır. Kriz yönetiminde doğru ve anlık bilgilendirme sağlayan AFAD'ın şeffaflık ve güvenilirlik ilkesine bağlı kalarak inkâr ve tepki azaltma stratejilerinden kaçındığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgularla birlikte çalışma Türkiye gibi afet riski yüksek ülkelerde kriz yönetimi ve iletişim stratejilerinin etkinliğini artırmak amacıyla akademik araştırmaların önemini ve literatürde birlik sağlanmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication plays critical roles in individual and societal life by establishing interaction, disseminating information, maintaining social order, and ensuring governance. During crises, the importance of communication increases significantly, and accurate and timely information becomes a strategic tool in ensuring public safety and peace, and preventing chaos and panic. In a globalizing world, with changing and evolving technology, social media platforms serve as a crucial components of crisis communication before, during, and after disasters. This study examines the crisis communication conducted by AFAD through its X account following the earthquakes centered in Pazarcık and Elbistan in Kahramanmaraş, Turkey, on February 6, 2023, known in the literature as the Disaster of the Century. The findings are evaluated using content analysis, one of the quantitative data analysis methods. AFAD's posts on its X account during the crisis were categorized and coded according to Coombs' Situational Crisis Communication Theory. The data reveal that AFAD provided effective information flow during the disaster process, reinforcing public trust with its information and support strategies. It was observed that AFAD, providing accurate and timely information, adhered to the principles of transparency and reliability, avoiding denial and diminishing response strategies. The findings of this study highlight the importance of academic research and the necessity of achieving unity in the literature to enhance the effectiveness of crisis management and communication strategies in countries with high disaster risk, like Turkey.