Kahramanmaraş merkezli depremlerde kriz iletişim stratejileri
Crisis communication strategies in Kahramanmaraş-centred eartquakes
- Tez No: 890567
 - Danışmanlar: PROF. DR. CANAN GAMZE BAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Krizler ciddi sorunlar yaratabilen, geniş bir etki gücüne sahip, beklenmeyen bir zamanda aniden gerçekleşen, halk arasında panik ve kargaşaya neden olabilen olaylardır. Bu nedenle hızlı müdahale edilmesi gereken, aksi takdirde geri dönüşü olmayan maddi ve manevi kayıplara sebep olabilen durumlardır. Küreselleşmenin de getirmiş olduğu sosyal ve ekonomik birçok faktörden dolayı kriz türleri gittikçe artış göstermiş ve bu durum kimi zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alacak güce ulaşmıştır. Afetler, iklim değişiklikleri ve salgın hastalıklar gibi bazı krizler günümüzde yaygın bir şekilde yaşanmaya ve daha çok tehlikeli olmaya başlamıştır. Bu nedenle kriz yönetimi ve bunun önemli bir bileşeni olan kriz iletişimi, bütün kurum ve kuruluşlar için önem kazanmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş depremlerinde kurum ve kuruluşların nasıl bir kriz iletişim stratejisi izlediğini araştırmaktır. Çalışmada depremden en çok etkilenen 11 ilde bulunan Valilik, Belediye, AFAD ve Kızılay kurumları araştırmaya dâhil edilmiştir. Bu kurum ve kuruluşların depremin meydana geldiği 6 Şubat 2023 tarihinden 1 Ağustos 2023 tarihine kadar olan ve altı aylık bir süreyi kapsayan resmî web siteleri ve sosyal medya hesapları incelemeye tabi tutulmuştur. Toplanan veriler MAXQDA nitel veri yazılım programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Nitel bir araştırma kapsamında elde edilen veriler, Timothy Coombs tarafından geliştirilen ''Durumsal Kriz İletişim Teorisi' teması altında beş ayrı kategoriye ayrılmıştır. Bu kategoriler de yine kendi alt kategorilerine ayrılmış olup, veri seti okunmuş ve toplamda 1267 kodlama gerçekleştirilmiştir. Kodlamalar sonucunda elde edilen veriler; hiyerarşik kod-alt kod modeli, alt kodların istatistiği, belge portresi, tek vaka modeli-kod hiyerarşisi, belge değişkenlerinin istatistiği, kod bulutu ve kelime bulutu gibi birçok analize tabi tutularak sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucuna göre ise; en çok anlaşma, bilgi sağlama ve sağlamlaştırma stratejilerinin kullanıldığı saptanmıştır. Bunun yanı sıra; krizi inkâr ve tepki azaltma stratejilerinin çok daha az kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Crises are events that can create serious problems, have a wide impact, occur suddenly at an unexpected time, and cause panic and chaos among the public. For this reason, these are situations that require rapid intervention, otherwise they may cause irreversible material and moral losses. Due to many social and economic factors brought about by globalization, the types of crises have increased and this situation has sometimes reached the power to affect the whole world. Some crises such as disasters, climate changes and epidemics are becoming more common and more dangerous today. For this reason, crisis management and crisis communication, an important component of it, continue to gain importance for all institutions and organizations. The aim of this study is to investigate what kind of crisis communication strategy institutions and organizations followed during the Kahramanmaraş earthquakes. In the study, Governorship, Municipality, AFAD and Red Crescent institutions in the 11 provinces most affected by the earthquake were included in the research. The official websites and social media accounts of these institutions and organizations, covering a six-month period from February 6, 2023, when the earthquake occurred, to August 1, 2023, were examined. The collected data were analyzed through the MAXQDA qualitative data software program. The data obtained within the scope of a qualitative research were divided into five separate categories under the theme of“Situational Crisis Communication Theory”developed by Timothy Coombs. These categories were also divided into their own subcategories, the data set was read and a total of 1267 codes were performed. Data obtained as a result of coding; The results were interpreted by subjecting them to many analyzes such as hierarchical code-sub-code model, statistics of sub-codes, document portrait, single case model-code hierarchy, statistics of document variables, code cloud and word cloud. According to the research results; It was determined that the strategies of agreement, providing information and consolidation were mostly used. And also; It has been observed that crisis denial and reaction reduction strategies are used much less.