Determination of the relationship between the frequency of consumption of ultra processed food and the amount of advanced glycation end products measured by skin autofluorescence in students studying at a foundation university in İstanbul
İstanbul'da özel bir üniversite öğrencilerinde aşırı işlenmiş besin tüketim sıklığı ve cilt otofloresansı (saf) yöntemiyle ölçülmüş İGSÜ miktarı arasındaki i̇lişkinin belirlenmesi
- Tez No: 880589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ultra işlenmiş besin (UİB) tüketimi, toplam diyet enerjisinin büyük bir bölümünü oluşturmakta ve bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilişkilendirilerek sağlığa zararlı olarak bulunmaktadır. Endüstriyel veya ticari düzeyde, UİB'ler uzun bir süre boyunca yüksek kuru ısıya maruz kalmakta ve şeker ve protein bakımından zengin oldukları için ısıl işlem sırasında Maillard reaksiyonuna girerek ileri glikasyon son ürünlerinin (İGSÜ) oluşmasına neden olmaktadırlar. Bu kesitsel çalışmanın amacı, üniversite öğrencileri arasında UİB tüketim sıklığı ile cilt İGSÜ seviyeleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma evrenini, 2022-2023 yılları arasında İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde farklı Fakülte/Yüksekokullarda öğrenim gören 18 yaş ve üzeri, 535 gönüllü genç yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen ve katılımcılara uygulanan anket formu; sosyodemografik özellikler, genel sağlık bilgileri, beslenme bilgileri, ultra işlenmiş besin tüketim sıklığı anketi, antropometrik ölçümler, besin tüketim kaydını (24 saat) içermektedir. Antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınmış ve cilt İGSÜ düzeyleri ''AGE Reader'' cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Çalışma sonucunda İGSÜ düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı fark gösterdiği bulunmuştur (p0.05). UİB ve ciltteki İGSÜ düzeyi arasındaki ilişkiyi araştıran daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ultra-processed food (UPF) intake accounts for a large proportion of total dietary energy and is associated with non-communicable diseases, considered harmful to health. At an industrial or commercial level, UPFs are exposed to high dry heat over a long period of time and, because they are rich in sugars and proteins, they undergo a Maillard reaction during heat processing, resulting in the formation of advanced glycation end products (AGEs). The aim of this cross-sectional study was to investigate the relationship between the frequency of UPF consumption and skin AGE levels among university students. The research population consists of 535 volunteer young adults aged 18 and over, who are studying at different faculties/schools at a foundation university in Istanbul between 2022-2023. The questionnaire form developed by the investigator and applied to the participants included sociodemographic characteristics, general health information, nutritional information, ultra-processed food consumption frequency questionnaire, anthropometric measurements, dietary recall questionnaire (24 hours). Anthropometric measurements were taken by the investigator and skin AGE levels were measured using the“AGE Reader”device. As a result of the study, it was found that İGSÜ levels showed a significant difference according to gender (p0.05). More studies investigating the relationship between UPF and AGE levels in the skin are needed.