Yoğun bakım hastalarında servikal vestibüler uyarılmış myojenik potansiyellerin değerlendirilmesi
Evaluation of cervical vestibular evoked myogenic potentials in intensive care patients
  1. Tez No: 880614
  2. Yazar: ZEYNEP DABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma yoğun bakımda tedavi gören hastaların, sahip olduğu hastalıkları santral sinir sistemi bozuklukları, sistemik ek bozukluklar, diyabet ve elektrolit bozuklukları olarak gruplandırarak, c-Vemp testi üzerindeki etkilerini incelemek ve c-Vemp testi aracılığıyla hastalıklar arasında karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için İstanbul Medilife Hastanesi'nde 2023 Temmuz - 2024 Nisan tarihleri arasında tedavi alan ve testin yapılabilmesi için gerekli kriterlere uyan 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların her birine c-Vemp testi uygulanmış, test sonuçları bilgisayar ortamında kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda santral sinir sistemi bozukluklarının c-Vemp testinde anormal sonuçlara neden olduğu görülürken, diyabet ve ek sistemik hastalıkların c-Vemp testine etkisinin olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte hastaların büyük bir kısmında elektrolit denge bozukluğu olduğu görülmüştür. Yapılan incelemeye göre sodyum, potasyum ve kalsiyum iyon dengesizliklerinin c-Vemp testinde anormal sonuçlar ortaya çıkardığı ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak çalışmada ele alınan bu hastalıkların ve elektrolit bozukluklarının varlığının c-Vemp testini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to group the diseases of patients treated in intensive care as central nervous system disorders, systemic additional disorders, diabetes and electrolyte disorders, and to examine their effects on the c-Vemp test and to compare the diseases through the c-Vemp test. To achieve this aim, 30 patients who received treatment at Istanbul Medilife Hospital between August 2023 and April 2024 and met the criteria for the test were included in the study. The c-Vemp test was applied to each patient, and the test results were recorded on the computer. IBM SPSS 25.0 program was used to analyze the data obtained. As a result of the study, it was observed that central nervous system disorders caused abnormal results in the c Vemp test, while diabetes and additional systemic diseases had no effect on the c Vemp test. However, it was observed that the majority of patients had electrolyte imbalance. According to the examination, it was revealed that sodium, potassium and calcium ion imbalances caused abnormal results in the c-Vemp test. As a result, the presence of these diseases and electrolyte disorders discussed in the study affects the c-Vemp test.