Kronik obstrüktif akciğer hastası tanılı bireylerde vitamin D düzeyinin fiziksel uygunlukla ilişkisi
The relationship between vitamin D level and physical fitness in individuals diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 880613
  2. Yazar: HATİCE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tanısı almış bireylerde vitamin D düzeyinin fiziksel uygunluk parametreleriyle ilişkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuran KOAH tanılı 45 gönüllü hasta üzerinde Mart 2023 - Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya 39 erkek ve 6 kadın olmak üzere yaş ortalaması 62 ±14,79 yıl olan, 45 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastalar Modifiye Tıbbi Araştırma Konseyi Dispne Ölçeği (mMRC), KOAH Değerlendirme Testi (CAT), El Kavrama Kuvveti Ölçüm Testi, Quadriceps Femoris Kas Kuvveti Ölçüm Testi, Otur-Uzan Testi, Flamingo Denge Testi (FDT) ve 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile değerlendirildi. Verilerin istatiksel analizinde IBM SPSS Statistics 22 programı kullanıldı. İstatiksel analizler sonucunda; hastalarımızın %69'u vitamin D düzeyi eksikliğine sahipti.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between vitamin D level and physical fitness parameters in individuals diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). The study was carried out on 45 volunteer patients with COPD who applied to SANKO University Sani Konukoğlu Application and Research Hospital Chest Diseases outpatient clinic between March 2023 and March 2024. The study included 45 patients, 39 males and 6 females, with a mean age of 62±14,79 years. Patients participating in the study were evaluated with the Modified Medical Research Council Dyspnoea Scale (mMRC), COPD Assessment Test (CAT), Hand Grip Strength Measurement Test, Quadriceps Femoris Muscle Strength Measurement Test, Sit-and-Reach Test, Flamingo Balance Test (FDT) and 6 Minute Walk Test (6MWT). IBM SPSS Statistics 22 programme was used for statistical analysis of the data. Statistical analyses revealed that 69% of our patients had vitamin D deficiency.