Anaokulu çocuklarında koordinatif egzersizin yürütücü işlev, fiziksel uygunluk ve motor yeterlik üzerindeki etkileri
The impacts of coordinative exercise on exeucutive function, physical fitness and motor competence in kindergarten
- Tez No: 880620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, koordinatif egzersizlerin, okul öncesi 5-6 yaş grubundaki erkek ve kız çocukların yürütücü işlev, fiziksel uygunluk ve motor yeterlilik unsurları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Toplam 51 çocuktan oluşan örneklem grubu rastgele iki gruba ayrılmıştır: egzersiz grubu (26 çocuk) ve kontrol grubu (25 çocuk). Ölçümlerin ilk gününde kişisel bilgi formlarıyla demografik bilgiler ve spor geçmişi toplanmış, ardından antropometrik ölçümler ve motor yeterlilik için KTK3+ testi uygulanmıştır. İkinci gün ölçümlerinde ise yürütücü işlev için Go/No-Go testi ve fiziksel uygunluk testleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 18.0 kullanılarak analiz edilmiş, tanımlayıcı istatistikler ve t-testleri kullanılmıştır. Egzersiz grubunda dinamik denge, çeviklik ve dikey sıçrama parametrelerinde anlamlı gelişmeler tespit edilirken kontrol grubunda ise dinamik denge ve çeviklik parametrelerinde gelişmeler belirlenmiştir (p0,05). Sonuç olarak, gerek koordinatif egzersizlere gerekse fiziksel aktivite programlarına katılımın okul öncesi çocuklarda fiziksel uygunluk, motor yeterlik ve yürütücü işlevleri geliştirdiği ortaya konulmuştur. Ancak, ilave yapılan koordinatif egzersizlerin alt ekstremite kuvvetini temsil eden dikey sıçrama performansını ve dinamik denge düzeyini temsil eden dengede geri yürüme parametresinin daha fazla gelişmesine katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of coordinative exercises on executive function, physical fitness, and motor competence components of pre-school children aged 5-6. The sample group, consisting of a total of 51 children, was randomly divided into two groups: the exercise group (26 children) and the control group (25 children). Personal information forms including demographic information and sports history were collected on the first day of measurements, followed by anthropometric measurements and the KTK3+ test for motor competence. On the second day of measurements, the Go/No-Go test for executive function and physical fitness tests were administered. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 18.0, and descriptive statistics and t-tests were used. Significant improvements in dynamic balance, agility, and vertical jump parameters were observed in the exercise group, while improvements in dynamic balance and agility parameters were identified in the control group (p0.05). In conclusion, participation in both coordinative exercises and physical activity programs has been shown to improve physical fitness, motor competence, and executive functions in pre-school children. However, it has been determined that additional coordinative exercises contribute more to the improvement of vertical jump performance representing lower extremity strength and balance in walking backward representing dynamic balance level.