Konserve ve hazır yemek tüketimi ile maruz kalınan Bisfenol A ve türevlerinin kan basıncı ile kalp atım hızı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the impact of Bisphenol A and its derivatives, exposed through canned and ready-meal consumption on blood pressure and heart rate
  1. Tez No: 880621
  2. Yazar: MERVE EKİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÇAKIR BİÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, konserve ve plastik ambalajlı hazır gıdalarda bisfenol A (BPA), bisfenol S (BPS) ve bisfenol F (BPF) miktarlarının tespit edilmesi, taze, konserve ve plastik ambalajlı hazır gıda tüketimi ile BPA, BPS ve BPF maruziyetinin değerlendirilmesi, kan basıncı (KB) ve kalp atım hızı (KAH) üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen bu randomize kontrollü tek kör çalışmada, 18-30 yaş aralığındaki, sağlıklı 48 üniversite öğrencisi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılar, rastgele olarak taze yemek grubu, konserve yemek grubu ve plastik ambalajlı hazır yemek grubu olmak üzere 16 kişiden (8 erkek, 8 kadın) oluşan üç gruba ayrılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerini ve potansiyel BPA kaynaklarını sorgulanmış ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Katılımcıların müdahale öncesinde iki gün idrar örnekleri toplanmıştır. Müdahale döneminde iki gün ise yemeklerin tüketiminden 2., 4. ve 6. saatte idrar örnekleri toplanmıştır ve 0., 2., 4., ve 6. saatte kan basıncı ve KAH ölçülmüştür. Hazır yemek grubundaki yemeklerin BPA, BPS ve BPF içeriği aynı yemeğin konserve yemek grubuna göre yüksek bulunmuştur. Hazır yemek grubundaki katılımcıların 2. saatteki idrar BPA değeri konserve ve taze yemek gruplarına kıyasla anlamlı ölçüde daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Sadece hazır yemek tüketen grupta 2.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate exposure to bisphenol A (BPA), bisphenol S (BPS), and bisphenol F (BPF) associated with the consumption of fresh, canned, and ready-to-eat meals and determine the effects of bisphenols on blood pressure (BP) and heart rate (HR). In this randomized controlled single-blind study conducted in May 2023, 48 healthy university students between the ages of 18-30 were included. Participants were randomly divided into three groups of 16 participants (8 males and 8 females): fresh food group, canned food group and plastic packaged ready-to-eat food group. Participants' demographic information and potential sources of BPA were questioned, and anthropometric measurements were taken. Participants' urine samples were collected two days before the intervention. During the intervention period urine samples were collected 2, 4, and 6 h after meal consumption, and blood pressure and heart rate were measured. The BPA, BPS and BPF concentrations of the ready-to-eat meals group were higher than the canned food group. The urinary BPA concentration at 2 hours was higher in the ready-to-eat meal group than in the canned and fresh food groups (p0.05).