Fonksiyonel ayak bileği instabilitesi olan rekreasyonel sporcularda denge tahtası kullanılarak uygulanan ilerleyici egzersiz yönteminin etkileri
Effects of progressive exercise using balance board in recreational athletes with functional ankle instability
- Tez No: 880636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fonksiyonel Ayak Bileği İnstabilitesi Olan Rekreasyonel Sporcularda Denge Tahtası Kullanılarak Uygulanan İlerleyici Egzersiz Yönteminin Etkileri Fonksiyonel ayak bileği instabilitesi (FAİ) olan bireylerde denge tahtası temelli video oyunu içeren ilerleyici egzersiz programının statik ve dinamik denge becerisi, fonksiyonellik ve hareket korkusu üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Rekreasyonel olarak aktif 40 FAİ'li birey randomize olarak iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubu (EG) 4 hafta boyunca haftada 3 kez denge tahtası temelli video oyunu içeren ilerleyici egzersiz eğitimi aldı. Kontrol grubu (KG) herhangi bir eğitim almadı. Dinamik dengeyi değerlendirmek için Yıldız Denge Testi (YDT) kullanıldı. Statik denge, dengede kalma süresi ve ayak kaldırma testi ile fonksiyonel denge ise yana sıçrama testi, sekiz şekilli sıçrama testi ile değerlendirildi. Ayak ve Ayak Bileği Kullanılabilirlik Ölçeği (AAKÖ), Kısa Form-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Korku Kaçınma İnanışları Ölçeği (KKİÖ) ile ayak bileği fonksiyonelliği, korku kaçınma davranışları ve yaşam kalitesi değerlendirildi. Dengede kalma süresi (p0.05). KF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği fiziksel alt skoru yalnızca EG'da iyileşme gösterdi (p=0.007). Denge tahtası temelli video oyunu içeren ilerleyici egzersiz eğitiminin, statik dengeyi geliştirdiği ve instabiliteye bağlı gelişen hareket korkusunu azalttığı görüldü. Dinamik denge, fiziksel yaşam kalitesi ve ayak bileği fonksiyonelliğini geliştirse de müdahale almayan gruba göre bir üstünlük elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
Effects of Progressive Exercise Using Balance Board in Recreational Athletes with Functional Ankle Instability To explore the effectiveness of a progressive exercise program including a balance board-based video game on static and dynamic balance ability, functionality, and fear of movement in individuals with functional ankle instability (FAI). Forty recreationally active individuals with FAI were randomized into two groups: exercise group (EG) received progressive exercise training including a balance board-based video games 3 times a week for 4 weeks and control group (CG) did not receive any training. The Star Excursion Balance Test (SEBT) was used to assess dynamic balance. Static balance was evaluated by time-in-balance and foot lift tests. Side jump test and figure-eight jump tests were used to assess functional balance. Foot and Ankle Ability Measure (FAAM), Fear Avoidance Beliefs Questionnaire and Short Form-12 were also utilized to evaluate ankle functionality, fear avoidance behaviors, and quality of life. Significant group-by-time interactions were detected for time-in-balance (p < 0.031), foot lift (p = 0.046) and fear of movement (p = 0.035) in favor of the EG. Both groups displayed improvements in FAAM scores without a significant difference (p>0.05). The EG failed to display superior results in SEBT (posteromedial and posterolateral directions) despite obtaining significant benefits in intra-group analysis. There was no difference between the groups in the side jump and figure-eight jump tests (p>0.05). The physical subscore of the SF-12 showed improvement only in EG (p=0.007). Progressive exercise training with a balance board-based video games improved static balance and decreased fear of movement. Although the exercise program improved dynamic balance, physical quality of life and ankle functionality, there was no superiority over the non-intervention group.