Genç yetişkin bireylerin toplumsal cinsiyet rol tutumları ile aile planlamasına yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between young adults' gender role attitudes and their attitudes to family planning
- Tez No: 880637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu araştırma, genç yetişkin bireylerin toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumları ile aile planlamasına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Aile Planlaması Polikliniği'ne başvuran genç yetişkin bireyler, örneklemini ise Mayıs-Ekim 2022 tarihleri arasında başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 198 kadın ve 73 erkek olmak üzere toplam 271 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, yüzyüze görüşme tekniği ile“Kişisel Bilgi Formu”,“Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ)”ve“Aile Planlaması Tutum Ölçeği (APTÖ)”kullanılarak araştırmacı tarafından toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi SAS 9.4 paket programı kullanılarak, tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk testi, bağımsız gruplar arası t testi, varyans analizi (F testi), pearson korelasyon analizi, Pearson korelasyon analizi ve çok değişkenli adımsal regresyon analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out to determine the relationship between the gender role attitudes of adults of reproductive age and their attitudes towards family planning. Method: The research was designed as descriptive and relationship seeking. The population of the research consisted of young adults who applied to Samsun Training and Research Hospital, Gynecology and Children's Hospital Family Planning Polyclinic, and the sample consisted of a total of 271 people, 198 women and 73 men, who applied between May and October 2022 and met the inclusion criteria.The data of the research were collected by the researcher using the“Personal Information Form”,“Gender Roles Attitude Scale (TCRTS)”and“Family Planning Attitude Scale (APTS)”with face-to-face interview technique. Evaluation of the obtained data was carried out using descriptive statistics using the SAS 9.4 package program. , Shapiro-Wilk test, independent intergroup t test, analysis of variance (F test), Pearson correlation analysis, Pearson correlation analysis and multivariate stepwise regression analysis were used.