OECD ülkelerinin demokrasi endekslerine göre kümeleme analizi: Türkiye'nin konumu
Cluster analysis according to democracy indices of OECD countries: Turkey' s position
  1. Tez No: 880664
  2. Yazar: RABİA DERYA GÖKYOKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA BERNA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Demokrasi, Yunanca“demos”(halk) ve“kratos”(egemenlik) kelimelerinden türetilmiş bir kavramdır. Genel anlamıyla, demokrasi halkın egemenliği ve katılımcı yönetim anlayışını temsil eder. Bu sistemde, halkın iradesi ve çoğunluğun görüşü, yönetim ve politika belirleme süreçlerinde önemli bir rol oynar. Demokrasi endeksi ise dünyanın farklı ülkelerinin demokrasi kalitesini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Demokrasi endeksine göre ülkeler; tam demokrasi, nispeten demokrasi, hibrit rejimler, otoriter rejimler, tam otoriter rejimler olarak ayrılmaktadır. Demokrasi endeksi, bir ülkenin demokratik düzeyini değerlendirmek için kullanılan bir ölçüttür. Araştırmada 2006 ve 2023 yılları arasına ait OECD ülkelerinin demokrasi endeksi puanları kullanılmıştır. Veriler Our in World Democracy Index sayfasından alınmıştır. Kümeleme analizi için Python-3 yazılım programı, küme sayısını belirlemek için Elbow Yöntemi kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
Democracy, derived from the Greek words“demos”(people) and“kratos”(sovereignty), is a concept that generally represents the sovereignty of the people and a participatory governance approach. In this system, the will of the people and the views of the majority play a significant role in governance and policy-making processes. The democracy index, on the other hand, is a tool used to measure the quality of democracy in different countries around the world. According to the democracy index, countries are classified as full democracies, flawed democracies, hybrid regimes, authoritarian regimes, and fully authoritarian regimes. The democracy index serves as a measure for evaluating the level of democracy in a country. The research utilizes the democracy index scores of OECD countries between 2006 and 2023. Data were obtained from the“Our World in Data Democracy Index”page. The Python-3 software program was used for cluster analysis, and the Elbow Method was employed to determine the number of clusters.