Demokrasinin ekonomik büyümeye etkisi: OECD ülkeleri örneği
The effect of democracy on economic growth: The case of OECD countries
- Tez No: 938654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KUTLUAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ekonomik büyüme tüm ülkelerin temel amaçlarından biri olmuştur. Ülkelerin ekonomik büyüme hedefine ulaşabilmeleri için ekonomide uygulanacak politikaların belirlenmesi açısından ekonomik büyümeye etki eden faktörler önem kazanmaktadır. Geçmişte ülkelerin refah ve zenginliği sadece ekonomi politikaları ile açıklanmaktadır. Günümüzde ise ekonomi politikaları ile birlikte demokrasinin varlığı ve sürdürülebilirliği de ekonomik büyümeyi etkileyen temel unsurlar arasında sayılmaktadır. Literatürde ekonomik büyüme üzerine ekonomik özgürlüklerin pozitif yönde etkiledikleri görüşü konusunda uzlaşılmış olmasına rağmen günümüzde demokrasinin ekonomik büyüme üzerine etkisinin araştırılıp tartışıldığı görülmektedir. Bu çalışmada demokrasinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, OECD ülkelerinin 2010-2023 dönemine ait verilerinden yararlanılarak ampirik bir analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ekonometrik metot olarak panel veri analizi uygulanmıştır. Analiz yöntemi için yatay kesit bağımlılık testinden yararlanılmıştır. Daha sonra ikinci nesil birim kök testi gerçekleştirilerek durağanlık analizi uygulanmıştır. Rasyonel etkili model mi yoksa sabit etkili modelin mi kullanılacağına karar verebilmek için Mundlak testinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, bağımsız değişken olan demokrasi ve basın özgürlüğünün ekonomik büyüme üzerinde pozitif yönde bir etki yarattığına ulaşılmıştır. Diğer bağımsız değişken olan ekonomik özgürlüğün ekonomik büyüme üzerinde negatif yönlü etkiye sahip olduğu ve hukukun üstünlüğünün ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic growt has been one of the main goals of all countries. In order for countries to achieve their economic growth targets, the factors affecting economic growth are gaining importance in terms of determining the policies to be implemented in the economy. In the past, the prosperity and wealth of countries were explained only by economic policies, the existence and sustainability of democracy are among the basic factors affecting economic growth. Although there is a consensus in the literature on the positive impact of economic freedoms on economic growth, today the effect of democracy on economic growth is being researched and discussed. This study aims to examine the impact of democracy on economic growth. In this context, an empirical analysis was carried out using data from OECD countries for the period 2010-2023. Panel data analysis was applied as an econometric method in the study. The cross- section dependency test was used for the analysis method. The, the second generation unit root test was performed and stationarity analysis was applied. Mundlak test was used to decide whether to use the rational effect model or the fixed effect model. According to the findings, it was concluded that the independent variables democracy and press freedom had a positive effect on economic growth. It was concluded that the other independent variable, economic freedom, had a negative effect on economic growth and the rule of law was not statistically significant on economic growth.