Anayasa Mahkemesi kararları ışığında kişisel verilerin korunması ve unutulma hakkı ilişkisi
The relationship between the protection of personal data and the right to be forgotten in the light of the Constitutional Court decisions
- Tez No: 880678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER BEGÜM İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tezin amacı, uluslararası alanda tanınan ve Türkiye'de de yasal düzenlemelere konu edilen kişisel verilerin korunması hakkı ile unutulma hakkı arasındaki ilişkinin hukuki boyutunun incelenmesidir. Tezde bu amaca yönelik her iki hakkın tarihsel gelişimi ile uygulamada yaşanan hukuki sorunlar değerlendirilmektedir. Tezin ilk bölümünde kişisel veri kavramı ve kişisel verilerin korunması hakkı incelenmiştir. İkinci bölümde ise kişisel verilerin korunması hakkı ve unutulma hakkı arasındaki ilişki ile unutulma hakkının doğuşu ve kapsamı ele alınmıştır. Her iki hakkın hukuki dayanakları ve uygulanması konusu ise ulusal ve uluslararası mahkeme kararları üzerinden değerlendirilmiştir. Tezde son olarak kişisel verilerin korunması ve unutulma hakkının Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru kararlarına yansıması, bireysel başvuru kararları ile uluslararası hukuk ilke ve kavramları arasındaki hukuki bağlantılara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the legal dimension of the relationship between the right to protection of personal data, which is internationally recognized and subject to legal regulations in Türkiye, and the right to be forgotten. For this purpose, the thesis evaluates the historical development of both rights and the legal problems experienced in practice. In the first part of the thesis, the concept of personal data and the right to protection of personal data are examined. In the second part, the relationship between the right to protection of personal data and the right to be forgotten, as well as the emergence and scope of the right to be forgotten are discussed. The legal basis and implementation of both rights have been evaluated through national and international court decisions. Finally, the thesis includes the reflection of the protection of personal data and the right to be forgotten in the individual application decisions of the Constitutional Court, and the legal connections between individual application decisions and international law principles and concepts.