Necef al-Sadr Eğitim hastanesinde osteoporozlu, gebelikli ve menopozlu kadınlarda katepsin-k düzeyinin bazı biyokimyasal ve hematolojik değişkenlerle ilişkisi
The correlation of cathepsin-k level with some biochemical and hematological variables in women with osteoporosis, pregnancy, and Menopausal at Al-Sadr teaching hospital in najaf
  1. Tez No: 880690
  2. Yazar: ALI HUSSEIN ZGHAIR AL-KHAFAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Fatih Sena
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Nisan-Temmuz 2023 tarihleri arasında Irak'ın Nagif kentindeki Necef Al-Sadr Eğitim Hastanesi'nin ortopedi kliniğinde yatan 17-75 yaş arası 180 hastada (kadın) biyokimyasal ve hematolojik değişkenler araştırıldı. Araştırmada 22 yaş aralığında osteoporozlu kadınlar, 17-37 yaş aralığında hamile kadınlar, 45-75 yaş aralığında menopoza girmiş kadınlar ve 19-65 yaş aralığında sağlıklı kadınlar olmak üzere 4 farklı grup oluşturuldu ve her grupta 45 kadın hasta üzerinde çalışıldı. Osteoporozlu, menopozlu, hamile ve sağlıklı kadınlarda Katepsin-K konsantrasyonu düzeyi, Estradiol konsantrasyonu, Vit-D ve PTH konsantrasyonu gibi biyokimyasal değişkenler değerlendirildi. Buna ek olarak kan hücreleri (RBC'ler), hemoglobin (Hb) ve hematokrit (HCT), PLT sayısı ve beyaz kan hücrelerinin sayısı (WBC'ler) gibi hematolojik değişkenler farklı çalışma gruplarında değerlendirildi. Ayrıca fosfat konsantrasyonu (P) ve Vücut Kitle İndeksi (BMI) de tahmin edildi. Analizler sonunda farklı çalışma gruplarındaki her değişken için korelasyon testi Statistica programıyla hesaplandı. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda beyaz kan hücrelerinin sayısında, katepsin konsantrasyonunda, paratiroid hormonunda, fosfat ve D vitamini konsantrasyonlarında ve kütle indeksinde kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma olduğu görüldü. Gebe kadınlara yönelik çalışma grubunda, kontrol grubuna göre E hormonunda anlamlı artış, kırmızı kan hücreleri ve Hb'de ise bir azalma olduğu görüldü. Menopozda olan osteoporozlu kadınlarda ise kontrol grubuna göre E hormonunda anlamlı azalma olduğu görüldü. Osteoporozlu kadınlar ve menopozdaki kadınlardan oluşan grupta PLT sayısında kontrol grubuna göre anlamlı bir artış görüldü. Bazı farklı değişkenler arasında iyi bir korelasyon da dahil olmak üzere yakın bir korelasyon olduğu sonucuna varıldı. BMI ile PLT arasındaki korelasyon katsayısı 0,83 olarak bulundu. Bu durum BMI'nin, muhtemelen metabolik sendromu hemostatik ve vasküler anormalliklere bağlayan çeşitli moleküler mekanizmalar yoluyla artan kardiyovasküler morbidite ve mortalite ile ilişkili olduğunu doğrulayabilir. Buna ek olarak, PTH ile Cat-k (0,89) arasında iyi bir korelasyon gözlendi, bu da bu iki parametre arasında bir ilişki olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, biochemical and hematological variables were investigated in 180 patients (females) aged 17-75 years old, hospitalized in the orthopedic clinic of Najaf Al-Sadr Training Hospital in Nagif, Iraq, between April and July 2023. In the study, four different groups were created: women with osteoporosis between the ages of 22, pregnant women between the ages of 17-37, menopausal women between the ages of 45-75, and healthy women between the ages of 19-65, and 45 female patients were studied in each group. Biochemical variables such as Cathepsin K concentration level, Estradiol concentration, Vit -D, and PTH concentration were evaluated in osteoporotic, menopausal, pregnant, and healthy women. In addition, hematological variables such as blood cells (RBCs), hemoglobin (Hb) and hematocrit (HCT), PLT count, and number of white blood cells (WBCs) were evaluated in different study groups. Phosphate concentration (P) and Body Mass Index (BMI) were also estimated. At the end of the analyses, the correlation test for each variable in different study groups was calculated with the Statistica program. According to the results obtained, there was a significant decrease in the number of white blood cells, cathepsin concentration, parathyroid hormone, phosphate and vitamin D concentrations, and mass index compared to the control group. In the study group for pregnant women, there was a significant increase in the E hormone and a decrease in red blood cells and Hb compared to the control group. A significant decrease in the E hormone was observed in menopausal women with osteoporosis compared to the control group. There is a significant increase in the number of PLTs in the group of women with osteoporosis and women in menopause compared to the control group, as it was concluded from this study that there is a close correlation between some different variables, including a good correlation. The correlation coefficient between BMI and PLT was found to be 0.83, which may confirm that BMI is associated with increased cardiovascular morbidity and mortality, possibly through various molecular mechanisms linking metabolic syndrome to hemostatic and vascular abnormalities; in addition, a good correlation was observed between PTH and Cat-k (0.89), indicating a relationship between these two parameters.