Bleomisin ile pulmoner fibrozis oluşturulmuş diyabetli hayvan modellerinde sitagliptin, metformin ve pioglitazon tedavilerinin fibrotik biyobelirteçlere, TRPM2 ve TRPM7 Ca+2 kanallarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of sitagliptin, metformin and pioglitazone treatment on fibrotic biomarkers, TRPM2 and TRPM7 Ca+2 ion channels in diabetic animal models wih bleomycin induced pulmonary fibrosis
- Tez No: 880711
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI, PROF. DR. CAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Endocrinology and Metabolic Diseases, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Solunum Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Solunum Biyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Pulmoner fibrozis (PF) interstisyel akciğer hastalıklarının ölümcül, progresif, kronik ve geri dönüşümsüz bir akciğer parankimal hastalığıdır. PF'nin akciğer kanseri, kardiyovasküler bozukluklar ve diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Diyabet, epitelyal mezenkimal geçişi indükleyerek akciğerde fibrogenezi başlatmaktadır. PF ve diyabet gibi hastalıkların moleküler mekanizmaları tam olarak anlaşılamasada, TRP iyon kanalı ailesinin bu mekanizmalarla ilişkili olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır. Araştırmamızda; PF oluşturulmuş diyabetik hayvanlarda anti-diyabetik ilaçların (Metformin, Sitagliptin, Pioglitazon) olası anti-inflamatuar, anti-fibrotik etkileri, TRPM2 ve TRPM7 Ca+2 kanallarıyla olan ilişkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada, 84 erkek Wistar albino sıçan 14 gruba ayrılmıştır. Başlangıçta sıçanlarda streptozotosin ile diyabet modeli, sonrasında sıçanlara 1 hafta anti-diyabetik ilaç tedavisi uygulanarak bleomisin ile pulmoner fibrozis (PF) modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Pulmonary fibrosis (PF) is a fatal form of interstitial lung disease and a progressive, chronic and irreversible lung parenchymal disease. PF is thought to be associated with many diseases such as lung cancer, cardiovascular disorders and diabetes. Diabetes initiates fibrogenesis in many organs, including the lung, by inducing epithelial mesenchymal transition formation. Although the molecular mechanisms underlying the pathogenesis of many diseases, including PF and diabetes, are still unclear, there are studies suggesting that the mechanism of these diseases are related to the TRP ion channel family. The aim of this study was to investigate the anti-inflammatory and anti-fibrotic effects of oral anti-diabetics (Metformin, Sitagliptin and Pioglitazone) used in the treatment of diabetes in diabetic animal models induced with Bleomycin (BLM) and to determine their relationship with TRPM2 and TRPM7 Ca+2 channels. In our study, 84 male Wistar albino rats were used. Animals were randomly divided into 14 groups. Streptozotocin (STZ) was injected intraperitoneally to induce experimental diabetes. After 1 week of treatment, BLM was administered intrathecally to rats targeted to create a PF model.