Uyuşturucu madde suçlarından hüküm almış bir grup erkek hükümlünün ayrılma bireyleşme süreçlerinin, bağlanma stillerinin ve borderline kişilik örgütlenmelerinin incelenmesi
Examination of separation individuation processes, attachment styles and borderline personality organizations of a group of male convicts convicted of drug crimes
- Tez No: 880712
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık ve Bağımlılık Mücadele Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Uyuşturucu kullanımı giderek artan bir halk sağlığı problemidir. Uyuşturucu kullanımı suç davranışının nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Uyuşturucu suçu da bu suçlardan biridir. Araştırmamızda uyuşturucu suçundan hüküm alan bireylerin bir takım psikolojik faktörler üzerinden incelenmesi hedeflenmiştir. Kesitsel olarak tasarlanan araştırmaya cezaevinde bulunan uyuşturucu suçundan hüküm alan erkek bireyler örneklem olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda araştırmamıza Kırklareli E Tipi Ceza İnfaz Kurumundan uyuşturucu suçlarından ceza almış 100 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Borderline Kişilik Envanteri uygulanmıştır. Anketler öz bildirim yoluyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin sosyodemografik bilgileri ve ölçekler betimleyici istatistiksel analiz yöntemiyle SPSS 25.0 programında incelenmiştir. Bazı özellikler arasındaki ilişkiler t testi, ANOVA, ki kare, korelasyon analizi yöntemleriyle incelenirken borderline puanını arttırmada etkili olabileceği düşünülen değişkenler Çok Değişkenli Lojistik Regresyon Analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drug use is an increasing public health problem. Drug use is shown as one of the causes of criminal behavior. Drug crime is one of these crimes. In our research, it was aimed to examine individuals convicted of drug offenses through a number of psychological factors. In the crosssectional study, male individuals convicted of drug offenses in prison were determined as the sample. In this direction, 100 participants who were sentenced for drug offenses from Kırklareli E Type Penal Execution Institution were included in our study. Personal Information Form, Three Dimensional Attachment Styles Scale and Borderline Personality Inventory were applied to the participants. The questionnaires were evaluated through self-report. The sociodemographic information and scales of the individuals participating in the study were analyzed by descriptive statistical analysis method in SPSS 25.0 program. While the relationships between some characteristics were analyzed by t-test, ANOVA, chi-square, correlation analysis methods, the variables thought to be effective in increasing the borderline score were analyzed by Multivariate Logistic Regression Analysis.