Gebe ve gebe olmayan kadınlarda mikrobiyota farkındalığı
Microbiota awareness in pregnant and non-pregnant women
- Tez No: 880713
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKDOLUN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, gebe ve gebe olmayan kadınların mikrobiyota farkındalığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel tipteki çalışma, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebelik-Jinekoloji polikliniklerine başvuran 18-49 yaşlarındaki 100 gebe ve 100 gebe olmayan kadında yapılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ) ile yüz yüze toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, Mann-Whitney U, ANOVA (F), t testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Gebeler (27.26±5.37) kadınlara ( 32.10±9.04) göre daha genç yaştadır (p= 0.000). Gebeler ortalama 23.13±10.09 gebelik haftasındadır. Gebelerin mikrobiyota bilgisi kadınlardan daha düşüktür (%3-11, p= 0.049). Her iki grubun %95'i mikrobiyota eğitimi almamıştır (p= 1.000). MFÖ puan ortalaması gebelerde (58.45±8.35) kadınlara (61.94±7.85) göre daha düşüktür. Gebelerin kadınlara göre genel bilgiler (Gebe: 21.97±3.08, Kadın: 23.17±2.91, p= 0.005), ürün bilgisi (Gebe: 6.35±2.18, Kadın: 7.36±2.21, p= 0.001) ve probiyotik-prebiyotik (Gebe: 14.24±3.57, Kadın: 15.11±3.58, p= 0,087) farkındalık puanları daha düşük, kronik hastalık (Gebe: 16.89±1.74, Kadın: 16.30±2,02, p= 0.126) puanları ise daha fazladır. Mikrobiyota farkındalığını gebelerde yaş (p= 0.011), üniversite mezunu olma (p= 0.001), prebiyotik-probiyotikler hakkında bilgi sahibi olma (p= 0.041) ve mikrobiyota konusunda eğitim alma isteği (p= 0.023) %46.5, gebe olmayanlarda ise sigara kullanımı (p= 0.048), prebiyotik-probiyotikler hakkında bilgi sahibi olma (p= 0.000) ve prebiyotik-probiyotik kullanımı (p= 0.022) %36.1 oranında etkilemektedir. Gebelerin mikrobiyota farkındalığı kadınlardan daha düşüktür ve farklı değişkenlerden etkilenmektedir. Bu nedenle hemşireler tarafından gebeler başta olmak üzere tüm kadınlara gebe ve sağlıklı kadın izlemlerinde mikrobiyota farkındalığını artırmaya yönelik kanıta dayalı ve kapsamlı eğitimler verilmesi ve bu yönden değerlendirilmeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the microbiota awareness of pregnant and non-pregnant women. The cross-sectional study was conducted on 100 pregnant and 100 non-pregnant women aged 18-49 who applied to the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinics of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. Data were collected face to face with the Personal Information Form and Microbiota Awareness Scale. Data were evaluated with descriptive statistics, Chi-square, Mann-Whitney U, ANOVA (F), t test, correlation analysis and multiple linear regression analysis. Pregnant women (27.26±5.37) were younger than women (32.10±9.04) (p= 0.000). Pregnant women are at an average of 23.13±10.09 weeks of gestation. Microbiota knowledge of pregnant women is lower than women (3-11%, p = 0.049). 95% of both groups did not receive microbiota training (p = 1.000). The mean Microbiota Awareness Scale score is lower in pregnant women (58.45±8.35) than in women (61.94±7.85). According to pregnant women, general information (Pregnant: 21.97±3.08, Female: 23.17±2.91, p= 0.005), product information (Pregnant: 6.35±2.18, Female: 7.36±2.21, p= 0.001) and probiotic-prebiotic (Pregnant: 14.24) ±3.57, Female: 15.11±3.58, p= 0.087) awareness scores are lower, and chronic disease (Pregnant: 16.89±1.74, Female: 16.30±2.02, p= 0.126) scores are higher. Age (p= 0.011), being a university graduate (p= 0.001), having knowledge about prebiotic-probiotics (p= 0.041) and desire to receive education on microbiota (p= 0.023) increased microbiota awareness in 46.5% of pregnant women, and smoking in non-pregnant women. (p= 0.048), knowledge about prebiotic-probiotics (p= 0.000) and prebiotic-probiotic use (p= 0.022) affect 36.1%. Pregnant women's microbiota awareness is lower than women and is affected by different variables. For this reason, it is recommended that nurses provide evidence-based and comprehensive training to all women, especially pregnant women, to increase microbiota awareness in the follow-up of pregnant and healthy women and to be evaluated in this respect.