Adölesan idiopatik skolyoz hastalarında yapay zeka ile lenke sınıflamasının değerlendirilmesi
Evaluation of lenke classification using artificial intelligence in adolescent idiopathi̇c scoliosis patients
- Tez No: 880733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL EMRE KETENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Adolesan idiopatik skolyoz (AİS) hastalarında Lenke sınıflamasını objektif, hızlı ve tutarlı bir şekilde gerçekleştirmek üzere derin öğrenme algoritmalarıyla eğitilmiş bir yapay zeka modeli geliştirmek ve bu modeli hekimlerin sınıflamaları ile karşılaştırmalı etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 188 AİS hastasının grafileri retrospektif olarak incelendi. 164'ü model eğitim grubu için, geri kalanı ise modelin hekim değerlendirmeleriyle karşılaştırılması için kullanıldı. Veri setindeki görüntüler, görüntü işleme basamaklarından geçirilerek segmentasyon işlemi uygulanması ile vertebraların tespiti ve omurga dizilimlerinin algılanması sağlandı. Model eğitiminde farklı yöntemlerle geliştirilen modellemelerden en yüksek test performansı gösteren yapay zeka modeli, 3 genç ve 3 kıdemli uzman hekimin Lenke sınıflamaları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to develop an artificial intelligence (AI) model using deep learning algorithms to perform the Lenke classification in adolescent idiopathic scoliosis (AIS) patients objectively, quickly, and consistently, and to evaluate its effectiveness compared to physician classifications. Materials and Methods: The radiographs of 188 AIS patients were retrospectively analyzed. Of these, 164 were used for AI model training, while the remainder were used to compare the model's classifications with those of physicians. Image processing techniques, including segmentation, were applied to detect vertebrae and identify spinal alignments. The AI model with the highest test performance was selected and compared with Lenke classifications by three junior and three senior expert physicians.