Akut ve subakut boyun ağrılı hastalarda mezoterapinin etkinliği, randomize kontrollü çalışma
Efficacy of mesotherapy in patients withacute and subacute neck pain, arandomized controlled trial
- Tez No: 880732
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GELER KÜLCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Mekanik boyun ağrısı, kas-iskelet sistemi ağrılarının önde gelen sebeplerinden olup; tedavisinde farmakoterapi, korse, egzersiz, masaj, elektroterapi, manipülasyon, tetik nokta enjeksiyonu, tamamlayıcı tıp gibi tedavi seçenekleri mevcuttur. Akut ve subakut boyun ağrılarında bu tedavi seçenekleri ile haftalar veya aylar içinde cevap alınmaktadır. Kas-iskelet sistemi ağrılarında bir tamamlayıcı tıp yöntemi olan mezoterapi etkinliğini ve avantajlarını gösteren az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız akut ve subakut boyun ağrılı hastalarda mezoterapi uygulamasının etkinliğini, aynı etken maddeli oral non steroidal antiinflamatuvar ilaç ile miyorelaksan kombinasyon tedavisi kadar etkili olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniğine 3 aydan kısa süreli boyun ağrısı şikayeti ile başvuran 78 hasta değerlendirilerek, dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre 50 hasta alındı. Bu hastalar randomize olarak mezoterapi ve oral tedavi grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, boyun ağrısının başlama zamanı gibi demografik verileri kaydedildi. Birinci gruba 7 gün arayla 2 seans 5 cc mezoterapi uygulaması yapıldı (lidokain, pentoksifilin, tiyokolşikosid, meloksikam kokteyli). İkinci gruba oral meloksikam 15 mg 1*1 ve tiyokolşikosid 8 mg 2*1 7 gün boyunca verildi. Tedavi öncesi, sonrası 7. ve 14. gün ağrı (Vizüel Analog Skala), Boyun Özürlülük İndeksi ve servikal eklem hareket açıklığı değerlendirildi. Mezoterapi grubunda Vizüel Analog Skala ve servikal eklem hareket açıklığı her iki uygulama sonrası 30. dakikada da akut etki açısından değerlendirildi. Bulgular: Birinci grupta 23 ikinci grupta 21 olmak üzere toplam 44 hasta çalışmayı tamamladı. İki grubun yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, boyun ağrısının başlama zamanı ve başlangıçtaki Vizüel Analog Skala, Boyun Özürlülük İndeksi ve servikal eklem hareket açıklığı arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). Tedavi öncesi, tedavi sonrası 7. ve 14. günlerde Vizüel Analog Skala ve Boyun Özürlülük İndeksi açısından her iki grup içinde anlamlı iyileşme saptandı (p0.05). Boyun açılarında her iki grup içi ya da gruplar arası anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Mechanical neck pain is one of the leading causes of musculoskeletal pain, and treatment options include pharmacotherapy, bracing, exercise, massage, electrotherapy, manipulation, trigger point injection and complementary medicine. With these treatment options, acute and subacute neck pain can be treated within weeks or months. There are few studies showing the effectiveness and advantages of mesotherapy, a complementary medicine method for musculoskeletal pain. Our aim in this study is to investigate the effectiveness of mesotherapy in patients with acute and subacute neck pain and to determine whether it is as effective as the combination treatment of oral non-steroidal anti-inflammatory drugs and myorelaxants with the same active ingredients. Materials and Methods: In our study, 78 patients who applied to the physical medicine and rehabilitation clinic with complaints of neck pain lasting less than 3 months were evaluated and 50 patients were included according to the inclusion and exclusion criteria. These patients were randomly divided into 2 groups as mesotherapy and oral treatment groups. Demographic data of the patients; such as age, gender, height, weight and time of onset of neck pain were recorded. The first group received two sessions of 5 cc mesotherapy (a cocktail of lidocaine, pentoxifylline, thiocolchicoside, and meloxicam) at 7-day intervals. The second group received oral meloxicam 15 mg once daily and thiocolchicoside 8 mg twice daily for 7 days. Pain (Visual Analog Scale), Neck Disability Index, and cervical range of motion were evaluated before treatment and on the 7th and 14th days post-treatment. In the mesotherapy group, Visual Analog Scale and cervical range of motion were also evaluated 30 minutes after each session for acute effects. Results: A total of 44 patients completed the study, with 23 in the first group and 21 in the second group. There was no significant difference between age, gender, body mass index, onset of neck pain, initial Visual Analog Scale, cervical range of motion and Neck Disability Index scores in both groups (p>0,05). Significant improvements in the Visual Analog Scale and Neck Disability Index were observed within both groups on the 7th and 14th days post-treatment (p0.05). No significant difference was found within or between the groups in cervical range of motion (p>0.05).