Gestasyonel diyabetes mellitus tanısı almışgebelerde zonulin değeri ile maternal vefetal adiposite ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between maternal zonulin and fetal and maternal adiposity in pregnant women with gdm
  1. Tez No: 880737
  2. Yazar: AZRA ÇELİKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZER BANU KILIÇOĞLU DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu araştırma GDM tanılı gebeler ile sağlıklı gebelerde maternal kanda zonulin düzeyinin karşılaştırılmasıyla, maternal ve fetal adiposite üzerinde olan etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Maternal adipozite: triseps, uyluk, midaksiller, ve subskapular deri kalınlığı ölçümlerinin ortalamasıyla belirlenecektir. Fetal adiposite ise USGde hesaplanan AADK ölçülerek hesaplanacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli Prospektif vaka kontrol çalışması olarak tasarlandı. 6 aylık zaman diliminde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünde gestasyonel diyabet tanısı alan hastalardan dahil etme kriterlerini karşılayanlar çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi gebe polikliniğine başvuran 36.-41. gebelik haftaları arasında, 18-41 yaş aralığında olan ve 24-28 gebelik haftası arasında yapılan OGTT sonucu normal olan hastalar arasından seçildi. Belirtilen hasta sayısına ulaşıldığında GDM tanısı alan ve almayan kontrol grubu maternal zonulin seviyesi ve maternal ve fetal adiposite ölçümleri açısından karşılaştırıldı. Çalışmadan dışlanma kriteri olarak; gebeliğe bağlı hipertansiyon veya preeklampsi, fetal gelişim geriliği, çoğul gebelik, fetusta kromozomal ve konjenital anomali ön tanısı olan hastalar, maternal otoimmun hastalığı olan gebeler ve kendi isteği ile araştırmadan çekilmek isteyenler olarak belirlendi.36 hafta üstünde OGTT yaptırmış hasta doğum için hastaneye başvurunca hastanın demografik bilgileri ve obstetrik anamnezi sorgulandı. Fetal ultrason (fetal biyometri ve AADK ölçümleri) yapıldı. Maternal adiposite belirteçleri (vücut ağırlığı, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümü, triseps-uyluk-midaksiller-subskapular deri kıvırm kalınlığı) ölçümleri alındı. Maternal kanda zonulin seviyesi rutin gebelik yatış kan tahlilleri alınırken zonulin değerini ölçmek kan alındı. Yenidoğan doğum ağırlığı, doğum şekli ve Apgar skoru takip edildi. Bulgular: Gebe gruplarına göre, kontrol ve GDM, maternal adiposite ölçümlerinin istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to investigate the effect of maternal plasma zonulin levels on maternal and fetal adiposity by comparing the level of zonulin in pregnant women diagnosed with GDM and healthy pregnant control group. Maternal adiposity was determined by the average skinfold thickness of the triceps, thigh, midaxillary, and subscapular areas. Fetal adiposity was determined by measuring the anterior abdominal thickness on USG. Materials and Methods: This study was designed as a single-center prospective case-control study among the patients diagnosed with gestational diabetes in the Department of Gynecology and Obstetrics of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. Within a 6-month period, those who met the inclusion criteria were included in the study. The control group included women between the ages of 36 and 41 who applied to the pregnancy outpatient clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. They were selected among patients who had an OGTT between 24-28 weeks of gestation and whose results were normal. When the specified number of patients was reached, the control group and the GDM group was compared in terms of maternal zonulin levels and maternal and fetal adiposity measurements. The criterion for exclusion from the study included; pregnancy-related hypertension or preeclampsia, fetal growth restriction, multiple pregnancy, patients with a preliminary diagnosis of chromosomal and congenital anomalies in the fetus, pregnant women with maternal autoimmune disease, and those who wanted to withdraw from the study voluntarily.When a patient, who had an OGTT result from her second trimester was admitted to the hospital for birth after the 36th week of gestation, the patient's demographic information and obstetric history were questioned. Fetal ultrasound (fetal biometry and anterior abdominal wall thickness measurements) were performed. Maternal adiposity measurements (body weight, waist and hip circumference measurement, triceps-thigh-midaxillary-subscapular skinfold thickness) measurements were taken. While routine pregnancy hospitalization blood tests were ix drawn for the patient an aditional tube of blood was dawn to determine the zonulin level. Newborn birth weight, type of birth, and Apgar score were also questioned.Results: According to the pregnant groups, control group and GDM group, there was no significant statistical difference in maternal adiposity measurements.