İntrauterin gelişme kısıtlılığı tanılı gebelerde maternal serum matrilysin - 2 düzeyinin araştırılması ve serum düzeylerinin klinik açıdan önemi
İntrauterin gelişme kisitliliği tanili gebelerde maternal serum matrilysin - 2 düzeyinin araştirilmasi ve serum düzeylerinin klinik açidan önemi
  1. Tez No: 880738
  2. Yazar: SEZİN BAYAR TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
AMAÇ: Intrauterin gelişme geriliği (IUGR), gebelikte sık karşılaşılan ve çeşitli perinatal problemlerle ilişkilendirilen bir komplikasyondur. IUGR, fetal gelişimin olması gerekenden daha yavaş gerçekleştiği bir durumdur. IUGR, etiyoloji ve tanı kriterleri açısından kompleks bir durum olup, tanı ve yönetim açısından birtakım zorlukları mevcuttur. Matrilysin-2 proteini matrix metalloproteinaz (MMP) ailesinin bir üyesidir ve plasental trofoblastların invazyonunda rolü vardır. İntrauterin gelişme geriliği olgularında maternal serumda Matrilysin-2 düzeylerinin, intrauterin gelişme geriliği olmayan gebelere göre farklı olup olmadığının araştırılması, Matrilysin-2 proteininin intrauterin gelişme geriliğinin derecesi ve erken ya da geç başlangıçlı olmasına göre değerlendirilmesi ve klinik özellikleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. İntrauterin gelişme geriliğinin maternal demografik verilerle ilişkisini ortaya koyarak bu gebelik komplikasyonunun öngörülmesi ve engellenmesidir. Aynı zamanda mevcut literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamız prospektif bir çalışma olup, araştırmaya vaka grubu olarak, 1 Ocak 2024 – 1 Nisan 2024 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Doğumhane ve Perinatoloji bölümüne başvuran, ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) kriterlerine (tahmini fetal ağırlık (TFA) < %10 persantil) ve dahil etme/ dışlama kriterlerine uygun IUGR gebeler ve TFA'ya göre %10-90 persantil olan dahil etme/ dışlama kriterlerine uygun normal gebeler belirlenerek dahil edildi. Çalışma 3 grup, 96 hasta olarak planlandı. l. Grup 24-32 hafta arası erken başlangıçlı intrauterin gelişme kısıtlılığı tanısı alan gebeler, 2. Grup 32-37 hafta arası geç başlangıçlı intrauterin gelişme kısıtlılığı tanısı alan gebeler, 3. Grup intrauterin gelişme kısıtlılığı gözlenmeyen gebelerden oluşmaktadır. Hastalardan alınan venöz kan ile maternal serum matrilysin-2 değerleri ölçüldü. BULGULAR: Erken başlangıçlı IUGR hastalarında Matrilysin-2 ortancası 12.3 (0.9-83.3) ng/mL, ortalaması 19.5 ± 18.5 ng/mL; geç başlangıçlı IUGR hastalarında Matrilysin-2 ortancası 10.2 (3.6-96.7) ng/mL, ortalaması 15.9 ± 18.0 ng/mL; IUGR olmayan hastaların Matrilysin-2 ortancası 10.3 (6.3-52.3) ng/mL, ortalaması 16.1 ± 13.1 ng/mL idi ve 3 grup arasındaki fark anlamlı değildi (p=0.245). SONUÇ: IUGR patofizyolojisinin henüz çözümlenememiş olması ve tanıya götüren parametrelerdeki yetersizlik nedeniyle, çalışmada Matrilysin-2 düzeylerinin değerlendirilmesi ve IUGR ve tipleriyle olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda IUGR ve tipleri açısından serum Matrilysin-2 düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Gelecekte de IUGR ve patogenezi konusunda çalışma yapılması gerekliliği devam etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Gebelik, intrauterin gelişme geriliği, matrilysin–2
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Intrauterine growth restriction (IUGR) is a common complication during pregnancy and is associated with various perinatal problems. IUGR is a condition in which fetal development occurs slower than it should. IUGR is a complex condition in terms of etiology and diagnostic criteria and has some difficulties in terms of diagnosis and management. Matrilysin-2 protein is a member of the matrix metalloproteinase (MMP) family and has a role in the invasion of placental trophoblasts. It was aimed to investigate whether Matrilysin-2 levels in maternal serum in cases of intrauterine growth restriction are different from those of pregnant women without intrauterine growth restriction, to evaluate the Matrilysin-2 protein according to the degree of intrauterine growth restriction and its early or late onset, and to investigate its effect on clinical features. It aims to predict and prevent this pregnancy complication by revealing the relationship between intrauterine growth restriction and maternal demographic data. It is also aimed to contribute to the existing literature. MATERIALS AND METHODS: Our study is a prospective study, and as a case group, patients who applied to the Delivery Room and Perinatology Department of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between January 1, 2024 and April 1, 2024, met the ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) criteria (estimated fetal IUGR pregnant women who met the inclusion/exclusion criteria (weight (TFA) < 10% percentile) and normal pregnant women who met the inclusion/exclusion criteria (10-90% percentile according to TFA) were identified and included. The study was planned as 3 groups and 96 patients. l. Group consists of pregnant women diagnosed with early-onset IUGR between 24-32 weeks, Group 2 consists of pregnant women diagnosed with late-onset IUGR between 32-37 weeks, and Group 3 consists of pregnant women without observed IUGR. Venous blood taken from the patients and maternal serum matrilysin-2 values were measured. RESULTS: In early-onset IUGR patients, the median of Matrilysin-2 was 12.3 (0.9-83.3) ng/mL, the mean was 19.5 ± 18.5 ng/mL; In late-onset IUGR patients, Matrilysin-2 median was 10.2 (3.6-96.7) ng/mL, mean was 15.9 ± 18.0 ng/mL; The median of Matrilysin-2 in patients without IUGR was 10.3 (6.3-52.3) ng/mL, the mean was 16.1 ± 13.1 ng/mL, and the difference between the 3 groups was not significant (p = 0.245). CONCLUSION: Due to the fact that the pathophysiology of IUGR has not yet been resolved and the parameters leading to diagnosis are inadequate, the study aimed to evaluate Matrilysin-2 levels and examine its relationship with IUGR and its types. In our study, no significant difference was found in terms of serum Matrilysin-2 levels in terms of IUGR and its types. The need for further studies on IUGR and its pathogenesis continues in the future. KEYWORDS: Pregnancy, intrauterine growth restriction, matrilysin – 2