Bipolar bozukluk tanılı hastalarda ve sağlıklı kontrollerde alarminlerin (IL-33, SST2, HMGB1 ve S100 B) serum düzeylerinin incelenmesi
Examination of serum levels of alarmins (IL-33,SST2, HMGB1 and S100B) in patients diagnosed with bipolar disorder and healthy controls
- Tez No: 880736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: İmmun sistemin Bipolar bozukluğun patolojik mekanizmasıyla yakından ilişkili olduğu çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Alarminler ise immun sistem üzerinde anahtar role sahip olan gruplardan biridir. Çalışmamızda, endojen olarak salınıp inflamasyonda kritik rol oynayan ve alarminler olarak adlandırılan moleküllerden olan HMGB1, S100B, IL 33, sST2'nin serum düzeyilerinin BB ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza, Aralık 2023 ile Mart 2024 tarihleri arasında hastanemiz yataklı servislerinde takip edilen DSM-5 tanı kriterlerine göre Bipolar Bozukluk-I tanısı olup mani döneminde olan 27 hasta ve polikliniğe başvuran ötimik dönemdeki 31 hasta dahil edilmiştir. Hasta grubuyla yaş ve cinsiyet durumu eşleşen 30 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak alınmıştır. Katılılımcıların Sosyodemografik ve Klinik Özellikler Veri Formu doldurulmuş, hastalar YMDÖ ve HDÖ ile değerlendirilmiştir. Tüm katılımcıların serum IL-33, sST2, HMGB1, S100B düzeyleri ve CRP düzeyi ölçülmüştür. BULGULAR: Mani dönemindeki hastaların HMGB1, S100B, IL33, sST2 serum düzeyleri hem ötimi grubuna hem de kontrol grubuna göre yüksektir.
Özet (Çeviri)
AIM: It has been shown by various studies that the immune system is closely related to the pathological mechanism of Bipolar disorder. Alarmins are one of the groups that have a key role in the immune system. Our study aimed to evaluate the relationship between serum levels of HMGB1, S100B, IL 33, sST2, which are endogenously released molecules called alarmins and play a critical role in inflammation, and BD. MATERIALS AND METHODS: In our research, 27 patients diagnosed with Bipolar Disorder-I according to DSM-5 diagnostic criteria and in the manic period and 31 patients in the euthymic period who applied to the outpatient clinic, who were followed up in the inpatient services of our hospital between December 2023 and March 2024, were included. 30 healthy volunteers whose age and gender were matched with the patient group were taken as the control group. The participants' Sociodemographic and Clinical Characteristics Data Form was filled in, and the patients were evaluated with YMDS and HDS. Serum IL-33, sST2, HMGB1, S100B levels and CRP levels of all participants were measured.