Hipotiroidisi olan hastalarda böbrek fonksiyonları ile koroidal vasküler indeks ilişkisi
The relationship between renal functions and choroidal vascular index in patients with hypothyroidism
- Tez No: 880744
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Hipotiroidisi olan aşikar, tedavi altında ötiroid ve sağlıklı komorbitesi olmayan hastalarda üre, kreatinin, gfr, lipid profili, homosistein, tsh, t3, t4, tiroid otoantikor ile koroidal vasküler index, koroidal kalınlık, santral maküler kalınlık, retinal katmanlardaki değişimleri-ilişkileri analiz etmek. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma tek merkezli, retrospektif bir çalışmadır. Çalışmamıza 108 kişi alınmıştır. Çalışma üç gruta incelenmiştir. Birinci grup, aşikar hipotiroidisi olan 35 hastadan oluşmaktadır. İkinci grup levotiroksin tedavisi altında ötiroid olan 37 hastadan oluşmaktadır. Üçüncü grup sağlıklı 36 gönüllüden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan tüm gruplardan glukoz, HbA1c, Anti-TG, Anti-TPO, TSH, T3-T4, üre, kreatinin, gfr, lipid profili, homosistein, ast, alt, esh, crp değerleri çalışma için kaydedilmiştir. Göz muayenesinde bakılan göz basıncı, refraksiyon, görme keskinliği, koroidal vasküler indeks (CVI), subfoveal koroidal kalınlık (SFCT), nazal ve temporal subfoveal koroidal kalınlık (N-SFCT, T-SFCT), makula total kalınlık(MTK) değerleri çalışmaya alınmıştır. Ayrıca retina katmanları; sinir lifi tabakası (NFL), ganglion hücre tabakası (GCL), iç pleksiform tabaka (IPL), iç nükleer tabaka (İNL), dış pleksiform tabaka (OPL), dış nükleer tabaka (ONL), retina pigment epiteli(RPE) tabakası çalışma için kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmada her bir değer için sağ ve sol göz arasında anlamlı korelasyon ilişkisi bulunmaktadır ve toplam 108 hastanın 216 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Hipotiroid grubunda CVI ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p=0,001). Gruplar arasında T-SFCT, N-SFCT ve SFCT açısından anlamlı fark görülmedi. Anti-Tg düzeyleri ile N-SFCT, T-SFCT ve CVI değerleri arasında negatif korelasyon saptanmıştır. TSH düzeyleri ile CVI ölçümleri ile negatif korelasyon saptanmıştır. MTK açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmemiştir. x Hipotiroidi grubunda RPE ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: To analyze the changes and relationships in urea, creatinine, gfr, lipid profile, homocysteine, tsh, t3, t4, thyroid autoantibody and choroidal vascular index, choroidal thickness, central macular thickness, retinal layers in patients with obvious hypothyroidism, euthyroid under treatment and without healthy comorbidities. Materials (Patients) and Methods: This study is a single-center, retrospective study. 108 people were included in our study. The study was examined in three groups. The first group consisted of 35 patients with overt hypothyroidism. The second group consists of 37 patients who are euthyroid under levothyroxine treatment. The third group consists of 36 healthy volunteers. Glucose, HbA1c, Anti-TG, Anti-TPO, TSH, T3-T4, urea, creatinine, gfr, lipid profile, homocysteine, ast, alt, esh, crp values from all groups participating in the study were recorded for the study. Eye pressure, refraction, visual acuity, choroidal vascular index (CVI), subfoveal choroidal thickness (SFCT), nasal and temporal subfoveal choroidal thickness (N-SFCT, T- SFCT), macular total thickness (MTK) values measured during eye examination were included in the study. . In addition, retinal layers; nerve fiber layer (NFL), ganglion cell layer (GCL), inner plexiform layer (IPL), inner nuclear layer (INL), outer plexiform layer (OPL), outer nuclear layer (ONL), retinal pigment epithelium (RPE) layer study was recorded for. Results: In the study, there was a significant correlation between the right and left eyes for each value, and 216 eyes of a total of 108 patients were included in the study. CVI averages were found to be significantly lower in the hypothyroid group than in the control group (p = 0.001). There was no significant difference between the groups in terms of T-SFCT, N-SFCT and SFCT. A negative correlation was found between anti-Tg levels and N-SFCT, T-SFCT and CVI values. A negative correlation was found between TSH levels and CVI measurements. There was no significant difference between the groups in terms of MTC. RPE averages were found to be significantly lower in the hypothyroid group than in the control group (p = 0.001).