Sol ventrikül destek cihazı implante edilen hastalarda ameliyat öncesi döneme göre hayat kalitesi ve fiziksel aktivitedeki değişikliklerin saptanması
Determi̇nati̇on of changes in quality of life and physical activity compared to the pre-operative period in patients implanted with left ventricular assist device
- Tez No: 880745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kalp yetmezliği , kalbin yapısal ve/veya fonksiyonel bozukluğunu sonucu ortaya çıkan, kalbin dolum ve pompa fonksiyonlarının , vücudun ideal fizyolojik perfüzyon ihtiyacını karşılayamaması nedeni ile patolojik nörohormonal aktivasyonu sonucu meydana gelen dolaşım yetmezliği , akciğer ve sistemik dolaşımda konjesyon ile kendini gösteren morbiditesi ve mortalitesi yüksek kompleks klinik sendromdur. Son dönem kalp yetmezliği, artan nüfus ve toplumda uzayan ortalama yaşam süresi ile klinikte daha sık karşılaşılmaktadır. Bu kompleks klinik sendrom azalmış kardiyak output, artmış dolum basınçları ve kardiyak remodelling gibi birçok kompleks mekanizma sonucu klinik olarak nefes almakta güçlük, sistemik konjesyon, erken yorulma, azalmış fiziksel kapasite, terleme, paroksismal noktürnal dispne, mental durum değişiklikleri, abdominal ağrı ve anokreksi gibi hayat kalitesini şiddetli şekilde etkilen semptomlar ile kendini gösterebilir. Kalp yetmezliği tanısında ve derecelendirilmesinde girişimsel veya girişimsel olmayan birçok tanı yöntemi kullanılmakta olup uygun tedavi yönteminin seçilmesi oldukça önemlidir. Son dönem kalp yetmezliğinin güncel tedavisinde diüretik ve inotrop destek tedavisi gibi farmakolojik tedavi yöntemleri yanı sıra kardiyak ritim yönetimi, mekanik destek cihazları ve kalp nakli gibi girişimsel tedavi yöntemleri mevcuttur. Medikal tedaviye yanıt alınmayan kronik kalp yetmezliği hastalarında girişimsel tedavi yöntemlerinden biri olan sol ventrikül destek cihazı (LVAD), son yıllarda daha sık ve başarılı şekilde uygulanmaktadır. Sol Ventrikül Destek cihazları, protokol olarak gerek kalp nakli için köprüleme gerekse sonlanım tedavisi olarak tercih edilmektedir. Son dönem kalp yetmezliği semptomlarını hayatı kısıtlayıcı derecede hisseden hastalarda LVAD implantasyonu semptomların giderilmesinde, hastaların fiziksel kapasitelerinin arttırılmasında oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı; LVAD implante edilen son dönem kalp yetmezliği hastalarında, ameliyat öncesi döneme göre değişen hayat kalitesi ve fiziksel aktivitedeki değişikliklerin saptanması, saptanan değişimlerin nedeninin irdelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Heart failure is a complex clinical syndrome characterized by high morbidity and mortality, manifesting as circulatory insufficiency and congestion in the pulmonary and systemic circulation. It results from the pathological neurohormonal activation due to the heart's inability to meet the body's ideal physiological perfusion needs, secondary to structural and/or functional abnormalities that impair the heart's filling and pumping functions. End-stage heart failure is increasingly encountered in clinical practice due to the growing population and extended average life expectancy in society. This complex syndrome can clinically present with symptoms that severely impact quality of life, such as dyspnea, systemic congestion, early fatigue, reduced physical capacity, sweating, paroxysmal nocturnal dyspnea, mental status changes, abdominal pain, and anorexia, all of which are due to multiple complex mechanisms, including decreased cardiac output, increased filling pressures, and cardiac remodeling. Both invasive and non-invasive diagnostic methods are utilized in the diagnosis and grading of heart failure, and selecting the appropriate treatment modality is crucial. The contemporary treatment of end-stage heart failure includes pharmacological approaches, such as diuretic and inotropic support therapies, as well as interventional methods like cardiac rhythm management, mechanical support devices, and heart transplantation. In patients with chronic heart failure who do not respond to medical treatment, the left ventricular assist device (LVAD), an interventional therapy, has been increasingly and successfully employed in recent years. LVADs are utilized both as a bridge to heart transplantation and as a destination therapy according to protocol. In patients with end-stage heart failure who experience life-limiting symptoms, LVAD implantation is a highly effective treatment for alleviating symptoms and enhancing physical capacity. The aim of this study is to determine the changes in quality of life and physical activity in end-stage heart failure patients implanted with an LVAD compared to the preoperative period, and to investigate the underlying causes of these observed changes.