Çocuk acile başvuran yenidoğan dönemindeki hastaların beş yıllık retrospektif incelenmesi
Five year retrospective analysis of neonatal patients admitted to the pediatric emergency department
  1. Tez No: 880749
  2. Yazar: EZGİ GÜZELCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
GİRİŞ: Acil servise başvuran hastaların önemli bir kısmını pediatrik hasta grubu oluşturmaktadır. Bu hasta grubu içinde yer alan yenidoğan bebeklerin (≤28 gün) acil başvuruları diğer yaş gruplarına göre daha az sıklıkla ve selim nedenlerle olmakla birlikte, bu yaş grubunda hastalık belirti ve bulguları müphem ve zor fark edilebilir olabilir. Yenidoğan bebekler, ailelerini ve onlara bakım verenleri endişelendiren çeşitli semptom ve bulgularla pediatrik acil servise getirilebilirler; ancak tamamen sağlıklı yenidoğanlar da acile getirilebilir. Yenidoğanların enfeksiyonlara karşı çok duyarlı olması ve acil servise başvurularında enfeksiyöz çevreye maruz kalmaları da bazı endişelere neden olmaktadır. Çocuk acil hekimleri, yenidoğanın fizyolojik muayene bulgularına ve alarme edici bulgulara aşina olmalı ve bu yaş grubunda gözlenebilecek patolojik durumların semptom ve bulgularını ayırt edebilmelidirler. Böylece, potansiyel olarak tehlikeli durumlar tanınarak gerekli acil müdahale ve tedaviler zamanında başlatılabilir. Biz de çalışmamızda yenidoğan dönemindeki bebeklerin demografik verileri ile birlikte acile başvuru nedenleri, zamanları ve başvurudaki mevsimsel değişkenlikleri incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine 2018–2022 yılları arasında başvuran 0-28 gün yaş aralığındaki 3181 yenidoğan bebek dahil edilmiştir. Bebeğe ve anneye ait demografik bilgilerin yanı sıra acil servise başvuru şikayetleri, saatleri ve aldıkları tanılar kaydedilmiştir. Olgular hastaneye yatış kararı verilenler ve acil servisten taburcu edilenler olarak iki ayrı grupta incelenmiştir. Bu iki grup demografik, klinik özellikler açısından karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Hastaneye başvuran 3181 olgunun 1480'i (%46.5) kız, 1701'i (%53.5) ise erkek idi. Hastaneye başvuru esnasında olguların postnatal yaş ortalaması 9.74 ± 0.135 gün olarak bulunmuştur. Başvuru şikâyetleri arasında en sık nedenin kontrol muayenesi amacıyla başvuru (%37.7) olduğu görülmüştür. Bu başvuru şikâyetini %31.1 ile yenidoğan sarılığı izlemekteydi. Acil servise başvuran olguların aldıkları tanıları ise sıklık sırasıyla sarılık (%44.4), sağlıklı bebek (%32.7) ve üst solunum yolu enfeksiyonu (%12.1) olarak saptanmıştır. Olguların ilk değerlendirme sonrasında 2894 (91%)'nün acil servisten taburcu edildiği, 287 (9%)'sinin ise hastaneye yatış endikasyonu aldığı görülmüştür. Tüm yaş gruplarında bebeklerin en sık yatış nedeni yenidoğan sarılığı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: A significant portion of patients presenting to the emergency department are pediatric patients. Although emergency visits by newborns (≤28 days) are less frequent and generally due to benign reasons compared to other age groups, signs and symptoms of diseases in this age group can be vague and difficult to discern. Newborns may present to the pediatric emergency department with various symptoms and signs that worry their families and caregivers; however, entirely healthy newborns can also be brought to the emergency department. The high susceptibility of newborns to infections and their exposure to an infectious environment during emergency visits are additional concerns. Pediatric emergency physicians should be familiar with the physiological examination findings of newborns and the alarming signs, and they should be able to distinguish the symptoms and signs of pathological conditions that may be observed in this age group. In this way, potentially dangerous situations can be recognized, and necessary emergency interventions and treatments can be initiated promptly. In our study, we aimed to evaluate the reasons, time of admission and seasonal variations of newborn presentations to the emergency department. MATERIALS AND METHODS: The study included 3,181 newborns aged 0-28 days who presented to the pediatric emergency department in our hospital between 2018 and 2022. In addition to demographic information of the babies and the mother, the reasons for emergency department visits, the times of visits, and the diagnoses received were recorded. Cases were analyzed in two separate groups: those admitted to the hospital and those discharged from the emergency department. These two groups were compared in terms of demographic and clinical characteristics. RESULTS: Of the 3,181 cases presenting to the hospital, 1,480 (46.5%) were female, and 1,701 (53.5%) were male. The average postnatal age of the cases at the time of presentation was found to be 9.74 ± 0.135 days. The most common reason for presentation was for control examination (37.7%), followed by neonatal jaundice (31.1%). The most frequent diagnoses among the cases presenting to the emergency department were jaundice (44.4%), healthy baby (32.7%), and upper respiratory tract infection (12.1%). It was observed that 2894 (91%) of the cases were discharged from the emergency department after the initial evaluation, while 287 (9%) were hospitalized. The most common reason for hospital admission in all age groups was neonatal jaundice.