Şizofreni hastaları ve 1. derece şizofreni yakınlarında sosyal bilişin ve çocukluk çağı travmalarının karşılaştırılması
Comparison of social cognition and childhood traumas in schizophrenia patients and 1st degree relatives of schizophrenia patients
- Tez No: 880750
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı şizofreni tanısı olan bireylerde ve 1. Derece sağlıklı yakınlarındaki sosyal biliş işlevlerinde meydana gelen değişimleri çocukluk çağı travmaları ile ilişkisini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma örneklemini Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin psikiyatri polikliniklerine ve toplum ruh sağlığı merkezlerine başvuran veya yatarak tedavi gören DSM-5-TR'ye göre“Şizofreni”tanı grubundan tanı almış hastalar ve ailesinde 1. Derece yakınında şizofreni tanısı olan kişiler ve araştırma hakkında hem sözel hem de yazılı aydınlatılmış onam vasıtasıyla bilgilendirildikten sonra katılmayı kabul eden, aydınlatılmış onam formuna kendisi ve vasisi/ yasal temsilcisi imza beyan eden, dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan kişiler oluşturacaktır. Çalışmada toplam 47 şizofreni tanılı hasta, 47 şizofreni tanısı almamış/etkilenmemiş 1. Derece şizofreni tanılı hasta yakını ve 47 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere çalışmaya toplam 141 katılımcının alınması planlanmıştır. Her üç gruba da sosyodemografik veri formu, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ-28), Gözlerden Zihin Okuma Testi ve İma Testi uygulanacaktır. Hasta grubuna PANNS (Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği), birinci derece yakınlara ve kontrol grubuna Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı, Beşinci Baskı için Yapılandırılmış Klinik Görüşme SCID-5 ve Şizotipal Kişilik Çizelgesi verilecektir BULGULAR: Birinci derece hasta yakınları ve sağlıklı kontrol grubunu şizotipal özellikleri karşılaştırılmak amacıyla verilen şizotipal kişilik çizelgesinde alt ölçeklerde 1. Derece yakınların sonuçları sağlıklı gruba göre anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Gözler Testi ve alt emosyonel değerlikleri (olumlu, olumsuz, nötral) ile ölçeklerin tamamında gruplar arasında istatistiksel olarak ileri derece anlamlı olduğu saptanmıştır. Şizofreni grubunun İma, Gözler Testinin toplam skoru 1. Derece hasta yakınları ve sağlıklı kontrol grubuna göre ileri derecede anlamlı düşük olduğu saptanmıştır. 1. Derece hasta yakınlarının sağlıklı kontrol gruplarına gözler toplam, gözler olumlu puanları ileride derecede anlamlı düşük çıkarken, gözler nötr puanı anlamlı derecede düşük, gözler negatif puanında anlamlı fark çıkmamıştır. Şizofreni hastalarına verilen PANNS testi, Gözler Testi ve İma Testi ile Çocukluk Çağı Travmaları arasındaki ilişkileri inceleyen bir korelasyon analizinde elde edilen bulgular, duygusal ihmalin negatif belirtiler ve CTQ toplam skoru ile anlamlı pozitif korelasyonlar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, duygusal istismarın Gözler Testi negatif alt ölçeği ve cinsel istismarın İma Testi skorları ile anlamlı pozitif korelasyonlar sergilediği saptanmıştır. Ayrıca, Gözler Testi Pozitif alt ölçeği ile negatif belirtiler ve başlangıç yaşı arasında da anlamlı pozitif korelasyonlar tespit edilmiştir. Diğer ölçekler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çalışmamızda, Gözler Testi alt puanları ve toplam puanı ile çeşitli demografik ve klinik değişkenler arasındaki korelasyonlarda, yaş, pozitif duygu, şizotipi alt puanları ile anlamlı derecede negatif korelasyonlar gösterdiği bulunmuştur. Regresyon analizinde ise PANNS total puanı ile Gözler negatif arasında yordayıcı ilişki bulunmuştur. SONUÇ: Bulgular, şizofreni hastalarının ve birinci derece yakınlarının sosyal biliş işlevlerinde belirgin bozulmalar yaşadığını çocukluk çağı travmalarının, şizofreni hastalarının sosyal biliş işlevleri üzerinde olumsuz etkileri olduğunu, özellikle duygusal ihmal ve istismar gibi travmaların, şizofreni hastalarında negatif belirtilerle ve sosyal biliş bozukluklarıyla güçlü bir ilişki içinde olduğunu göstermiştir ANAHTAR KELİMELER: Şizofreni, şizotipi, çocukluk çağı travması, sosyal biliş, zihin kuramı
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to compare the changes in social cognition functions in individuals with schizophrenia and their first-degree healthy relatives in relation to childhood traumas. MATERIALS AND METHODS: The study sample consisted of patients diagnosed with“Schizophrenia”according to DSM-5-TR who were admitted to the psychiatry outpatient clinics and community mental health centers of Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Training and Research Hospital or who received inpatient treatment, and patients with a diagnosis of schizophrenia in their 1st degree relatives. People with a diagnosis of schizophrenia in their 1st degree relatives and people who agree to participate after being informed about the research through both verbal and written informed consent, who declare themselves and their guardian/legal representative sign the informed consent form, and who meet the inclusion and exclusion criteria. A total of 141 participants were planned to be included in the study, including 47 patients diagnosed with schizophrenia, 47 relatives of patients diagnosed with schizophrenia, 47 relatives of patients with schizophrenia, and 47 healthy controls. Sociodemographic data form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28), Reading the Mind in the Eyes Test and Hinting Task will be administered to all three groups. PANNS (Positive and Negative Syndrome Scale) will be given to the patient group, Structured Clinical Interview SCID-5 for the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition and Schizotypal Personality Schedule will be given to the first-degree relatives and control group. RESULTS: In the schizotypal personality chart given to compare the schizotypal characteristics of the first-degree relatives and the healthy control group, the results of the first-degree relatives were significantly higher than the healthy group in the subscales. In the Reading the Mind in the Eyes Test(RMET) and subscales of emotional valence (positive, negative, neutral) and all of the scales, there was a statistically highly significant difference between the groups. The schizophrenia group was found to be significantly lower in the Hinting task, Eyes Total test than the 1st degree patient relatives and healthy control group. While the 1st degree relatives of the patients had significantly lower eyes total and eyes positive scores than the healthy control groups, eyes neutral score was significantly lower and there was no significant difference in eyes negative score. In a correlation analysis examining the relationships between the PANNS test, the RMET and the Hinting Task given to schizophrenia patients and Childhood Traumas, the findings revealed that emotional neglect showed significant positive correlations with negative symptoms and CTQ total score. Similarly, emotional abuse was found to have significant positive correlations with the RMET Negative subscale and sexual abuse with the Hinting Task scores. In addition, significant positive correlations were found between the RMET Positive subscale and negative symptoms and age at onset. No statistically significant correlation was found between the other scales. In our study, correlations between RMET subscores and total score and various demographic and clinical variables showed significant negative correlations with positive emotion, age and schizotypy subscales. Regression analysis revealed a predictive relationship between PANNS total score and RMET negative. CONCLUSION: The findings showed that schizophrenia patients and their first-degree relatives had significant impairments in social cognition functions, childhood traumas had negative effects on the social cognition functions of schizophrenia patients, and especially traumas such as emotional neglect and abuse were strongly associated with negative symptoms and social cognition disorders in schizophrenia patients. KEY WORDS: Schizophrenia, schizotypy, childhood trauma, social cognition, theory of mind