Mekanik ventilatör desteğindeki hastaların ekstübasyon başarısını öngörmede diyafram ultrasonunun rolü
The role of diaphragm ultrasound in predicting extubation success for patients on mechanical ventilation support
  1. Tez No: 880751
  2. Yazar: YENER AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. YELDA BALIK, PROF. DR. OSMAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: İnvaziv mekanik ventilatöre bağlı, entübe şekilde takip edilen hastaların, solunum cihazından ayrılma süreci doğru zamanda yapılmalıdır. Erken yapılan ekstübasyon, tekrarlayan entübasyonlara neden olarak hastalarda mortalite ve morbiditesini artırmaktadır. Uzamış weaning süresi ise yoğun bakım ve mekanik ventilasyon kaynaklı komplikasyonların artmasına ve hastane kaynaklarının efektif kullanılmamasına sebep olur. Diyafram, solunum eforunun %60'ından sorumlu esas solunum kasıdır. İnvaziv mekanik ventilasyon ile takip edilen hastalarda entübasyonun ilk gününden itibaren diyafram kasında atrofi gelişmeye başlar. Weaning başarısını öngörmek için farklı parametreler bulunmaktadır. Bunlardan en sık kullanılanı, hızlı yüzeyel solunum endeksidir (RSBI). RSBI'nın özgünlük ve duyarlılığı hastaların doğru zamanda ekstübe edilmesi için yeterli olmamaktadır. Çalışmamızda RSBI ile diyafram ultrason parametrelerinin ekstübasyon başarısını öngörmedeki gücünü karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi genel yoğun bakım ünitesinde invaziv mekanik ventilasyon ile takip edilen 72 olgu dahil edildi. Ekstübasyon planlanan hastalar, spontan solunum denemesi için, basınç destek moduna (PSV) alınıp, PEEP: 5 cmH2O ve basınç desteği: 8 cmH2O olarak ayarlandı. Spontan solunum denemesi sırasında olguların, RSBI değerleri hesaplandı ve diyafram ultrason ölçümleri kayıt altına alındı. Spontan solunum denemesini başarı ile tamamlayan hastalar çalışmaya dahil edilip planlı şekilde ekstübe edildi ve 72 saat gözlemlendi. Hastaların ekstübasyon başarılarına etkileyecek parametrelerden yaş, cinsiyet, yoğun bakıma yatış sebebi, ek hastalıkları, yoğun bakımda kalma süresi, yoğun bakım sıvı dengesi, entübasyon süresi, işlem günü mekanik ventilasyon değerleri, laboratuvar sonuçları ve SOFA skorları kaydedildi. Ekstübasyon sonrası; 72 saat içerisinde non-invaziv mekanik ventilasyon veya re-entübasyon ihtiyacı gelişen hastalar, başarısız ekstübasyon olarak kabul edildi. Bulgular: Başarılı ve başarısız weaning grupları arasında, yaş, cinsiyet, SOFA skoru, günlük ortalama sıvı dengesi açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Başarısız olan grupta; hastane yatış günü (hastane yatışı ile spontan solunum denemesi günü arası toplam süre), yoğun bakım yatış süresi, entübe kalma süresi, yoğun bakımdaki total sıvı dengesi anlamlı yüksek bulundu (p0.05). Dinamik kompliyans başarılı olan grupta anlamlı düşük bulundu (P0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Weaning process for intubated patients should be performed at the right time. Early extubation leads to repeated intubations and increases mortality and morbidity in patients. Extended weaning time causes increased intensive care diseases and complications of mechanical ventilation with ineffective use of hospital resources. Diaphragm is a major muscle which is responsible for a breathing effort of %60. Atrophy of diaphragm muscle develops in the first day of intubation who were followed up with invasive mechanical ventilation. There are various parameters to predict weaning success. The most commonly used of these is the rapid shallow breathing index (RSBI). The specificity and sensitivity of RSBI are not sufficient to extubate patients at the correct time. In our study, we aimed to compare the power of RSBI and diaphragm ultrasound parameters in predicting extubation success. Materials and methods: This study contained seventy two patients who were followed up with invasive mechanical ventilation in general intensive care unit of Haydarpasa Numune Training and Research Hospital. Patients who were planned to extubate by intensivist, were placed in pressure support mode (PSV) for spontaneous breathing trial with their PEEP level at 5 cmH2O and pressure support level at 8 cmH2O. During spontaneous breathing trials, their RSBI was calculated and diaphragm ultrasound parameters were measured. Patients who successfully completed spontaneous breathing trial were included in the study. They were extubated with observation for 72 hours. Weaning success could be affected by age, gender, reason for staying at intensive care unit, comorbidities, length of stay and fluid balance at intensive care unit, duration of intubated time and on the day of procedure mechanical ventilation parameters, laboratory results and SOFA scores were recorded. After extubation in the following 72 hours, patients who needed re-intubation or non-invasive mechanical ventilation were considered as failed extubation. Results: There wasn't any significant difference between unsuccessful and successful weaning groups for age, gender, SOFA score, and average daily fluid balance (p>0.05). In the unsuccessful group, hospitalisation days (total time between hospitalisation and the day of spontaneous breathing attempt), intensive care unit hospitalisation days, intubation time, and total fluid balance in the intensive care unit were significantly higher (p0.05). Dynamic compliance was significantly lower in the successful group (P0.05).